Socioloģijas priekšmets - socioloģijas darba priekšmets ir sabiedrība, jeb citādi socioloģija ir mācība par sabiedrību.
Socioloģija ir zinātne, kas pēta sabiedrībā notiekošos procesus un parādības ar mērķi noskaidrot un apzināt objektīvos likumus un likumsakarības.
Socioloģisko pētījumu priekšmets ir cilvēku kopdzīves dažādu formu rašanās procesi un parādības, cilvēku kopību struktūru dažādās formas, tajās notiekošie procesi un parādības, kuri rodas cilvēkiem savstarpēji iedarbojoties, spēki, kuri vieno un sagrauj šīs kopības, kā arī notiekošie tajās pārveidojumi un izmaiņas.
Mūsdienu socioloģijā var izdalīt sekojošas konkrētās socioloģijas nodaļas – sociālo institūtu pētījumi, dažādu sociālo kopību tipu pētījumi, specializētie sociālo procesu pētījumi.
Sabiedrības izpētes līmeņi:
1. Mikrosocioloģija - socioloģiska analīze, kas orientējas uz sociālajām parādībām un procesiem samērā nelielās sociālajās sistēmās. Pie mikrosocioloģijas var pieskaitīt:
1.simbolisko interakcionismu – teorētiski metodoloģisks socioloģijas virziens, kas pievēršas sociālajai mijiedarbībai, akcentēdams tās simbolisko saturu;
2.etnometodoloģiju – pievēršas tam, kādus noteikumus cilvēki ievēro saziņas procesā;
3.fenomenoloģisko socioloģiju – uzmanības centrā ir rīcības subjektu subjektīvā pasaulē, faktu un parādību izprašanas un interpretēšanas universālās struktūrās, kas rodas sociālās mijiedarbības procesā.
2. Makrosocioloģija – socioloģiska analīze, kas orientēta uz sabiedrību kā veselumu, uz liela mēroga sociālajām struktūrām, uz sociālajām sistēmām, institūcijām un to ierobežojošo ietekmi uz sociālajiem aktieriem, viņu domām un darbību. …