Kas ir izmaksas? Ar ko tās atšķiras no izdevumiem?
Izmaksas ir naudas izteiksmē izteikts līdzekļu patēriņš vienā pārskata periodā uzņēmējdarbības veikšanai, produkta izgatavošanai un pārdošanai vai pakalpojuma sniegšanai.
Uzņēmējdarbībā ir svarīgi noteikt :
1)Uzņēmējdarbības izmaksas kalendārā laika periodā, lai varētu novērtēt kādas izmaksas ir izveidojušās pa to veidiem un rašanās vietām.
2)Produkta vai pakalpojuma vienības pašizmaksu, lai noteiktu uz ko attiecas izmaksas.
Izdevumi ir naudas līdzekļu patēriņš vai saistību palielināšanās par nenomaksātām, bet saņemtām vērtībām vai pakalpojumiem.
Naudas izdevumu plānošanu veic, ņemot vērā budžeta periodā plānotos maksājumus (pamatlīdzekļu iegāde, izejmateriālu un preču iegāde, samaksa par personāla darbu, samaksa citiem uzņēmumiem par sniegtajiem pakalpojumiem, nodokļu maksājumi u.c.).
2.Kā klasificē izmaksas?
Izmaksas klasificē grupās atkarībā no izvēlētā mērķa :
1.Pēc izmaksu atkarības no darbības apjoma (pastāvīgās un mainīgās izmaksas)
2.Pēc to funkcijām un rakstura :
Perioda izmaksu metode (materiālu izmaksas; personāla izmaksas; līdzekļu vērtības norakstīšana; pārējās saimnieciskās darbības izmaksas; ārkārtas izmaksas).
Apgrozījuma izmaksu metode (pārdotās produkcijas ražošanas izmaksas – tiešās izmaksas un ar ražošanu netieši saistītās izmaksas; pārdošanas izmaksas; administrācijas izmaksas; ārkārtas izmaksas.
3. Pēc secības, kādā tās iekļauj produkta vai pakalpojuma pašizmaksā un attiecinājuma uz izmaksu nesējiem :
Tiešās izmaksas tieši saistītas ar noteiktu izmaksu nesēju. Tas ir kalkulācijas objekts, pakalpojums, produkts u.c.
Netiešās izmaksas ir tieši saistītas ar izmaksu rašanās vietu, nevis konkrētu izgatavojamo produktu vai darba veidu.
4. Pēc izmaksu vadīšanas līmeņiem :
Centralizēti – tas raksturo uzņēmējdarbības rezultātus kopumā (tiešās un netiešās izmaksas, mainīgās un patstāvīgās, ražošanas, pārdošanas un administrācijas izmaksas)
Decentralizēti – izmaksu vadīšana pa atsevišķu produktu veidiem un to grupām, pa atsevišķiem klientiem un to grupām, pa atbildības centriem).…