Kā tiek sadalīta uzņēmuma peļņa?
Peļņas sadale saistīta ar īpašnieku ekonomisko interešu realizēšanu un pašu kapitāla palielināšanu uzņēmuma attīstības nodrošināšanai. Tāpēc viens no galvenajiem peļņas sadales jautājumiem ir saskaņot šīs abas intereses – esošās vajadzības ar uzņēmuma perspektīvu.
Uzņēmumi vai komercsabiedrības paši patstāvīgi izvēlās peļņas sadales virzienus un proporcijas, veido nepieciešamās rezerves un fondus, ņemot vērā saimniekošanas apstākļus un vajadzību nodrošināt uzņēmuma konkurētspēju.
Peļņas sadales kārtību komercsabiedrībās regulē to statūti, kas apstiprināti sabiedrību padomē vai dalībnieku kopsapulcē. Attiecīgie uzņēmumu vai komercsabiedrību dienesti gatavo peļņas sadales projektus un to sastāvā ietilstošās uzdevumu tāmes, t.sk.:
• Ražošanas attīstībai;
• Darbinieku sociālajām vajadzībām;
• Labdarībai u.c. mērķiem.
Akciju sabiedrībās veido speciālu garantiju fondu priekšrocību akciju turētāju dividenžu izmaksām. Ražošanas attīstības tāmē tiek paredzēti izdevumi zinātniski pētnieciskajam darbam un jaunu produktu ieviešanai. No peļņas var paredzēt maksāt prēmijas administrācijas darbiniekiem.
Valsts nerglamentē uzņēmumu peļņas sadali un nenosaka obligāto rezervju apjomu, kā tas bija agrākajos normatīvajos aktos līdz Komerclikuma stāšanās spēka brīdim. Neraugoties uz to, katra komercsabiedrība obligāto rezervju lielumu var noteikt savos statūtos. Individuālie komersanti rezerves fondus formāli neveido, bet mērķtiecīga peļņas sadale ir elementāra racionālās saimniekošanas prasība jebkurā uzņemumu tiesiskajā formā.
…