Ja sabiedrības lietvedība uzticēta visiem vai vairākiem biedriem, tad katram no viņiem ir tiesības rīkoties vienpersoniski, tikai vienpersoniska rīcība nav pieļaujama, ja cits lietvedis pret to iebilst (Komerclikuma 83. p. (1)).
Šī paša panta 4. daļā teikts, ka tad, ja sabiedrības līgumā noteikts, ka lietveži drīkst rīkoties tikai kopīgi, katram darījumam nepieciešama visu lietvežu piekrišana, ja vien nepastāv nokavējuma risks.
Attiecībā uz komanditsabiedrībām Komerclikuma 121. panta 1. daļa nosaka to, ka komandītiem nav tiesību piedalīties sabiedrības lietvedībā, bet 2. daļa- ka komanditam nav tiesību iebilst pret komplementāru rīcību, izņemot gadījumu, ja šī rīcība pārsniedz sabiedrības parasti veiktās komercdarbības robežas.
Tiesības uz lietvedību komandītsabiedrībās ir tikai komplementāriem- dalībniekiem, kuri uzņemas pilnu atbildību par sabiedrības parādiem ar visu savu personīgo īpašumu .
Abu pastāvošo personālsabiedrību- pilnsabiedrību un komandītsabiedrību- zīmīgākā atšķirība ir tā, ka pilnsabiedrībās visi biedri ir komplementāri, bet komanditsabiedrībā līdzās komplementāram vai komplementāriem ir arī viens vai vairāki komandīti, kas savu atbildību par sabiedrības saistībām ierobežo ar sava ieguldījuma apmēru.
Personālsabiedrībai kā uzņēmējdarbības formai ir savas priekšrocības un trūkumi. Kā priekšrocības var minēt to, ka:
A. Divu vai vairāku partneru spēku, pieredzes un talantu apvienošana palielina izredzes gūt lielākus panākumus
B. Personālsabiedrībai ir salīdzinoši vienkārša dibināšanas un reģistrēšanas kārtība
C. Personālsabiedrībai ir plašākas finansēšanas iespējas nekā individuālajam komersantam
D. Ienākumi tiek aplikti ar nodokli tikai vienu reizi kā partneru personīgais ienākums
E. Kvalificētāka kopdarbu vadīšana.
…