Uzņēmējdarbība ir ilgstoša vai sistemātiska ekonomikas darbība un kapitāla ieguldīšana,kas vērsta uz preču razošanu, realizācijas darbu izpildi,tirdzniecību,pakalpojumu sniegšanu nolūkā iegūt peļņu.
Uzņēmējdarbību var uzsākt uz tās dibinātāju pieņemto statūtu vai noslēgto līgumu pamata,nosakot arī uzņēmējdarbības dalībnieku tiesības uz pienākumus,pārvaldes kārtību.
Uzņēmējdarbība tiek reģistrēta Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā.
Uzņēmējdarbību Latvijā regulē likums “Par uzņēmējdarbību”,Civilkodekss un likumi par atsevišķām uzņēmējdarbības formām.
Uzņēmējdarbības patstāvīgi , bet uzņēmumi – uzņēmēja deleģēto pilnvaru apjoma nosaka savas darbības virzienus,razošnas apjomu un struktūru,veic plānošanu un organizāciju,realizē produkciju(darbus,pakalpojumus),nosaka darbinieku atalgojumu.
Valsts regulē uzņēmējdarbību,tirgus sistēmas sabalansetību un stabilitāti,nosakot nodokļu maksājumu likmes,amortizācijas un citus ar nodokļiem neapliekamos atskaitījumus,atskaitījumus valsts sociālas apdrošināšanas fondā,kā arī pieņemot pretmonopola un citus likumus.
Uzņēmējdarbības ekonomiskās regulēšanas līdzeklis ir arī valsts pasūtījumus un iepirkums.Valsts un pašvaldību pasūtījumi ir obligāti attiecīgi valsts un pašvaldību uzņēmumiem.Veicot valsts pasūtījumus vai iepirkumus,var noteikt cenas un tarifus produkcijai(darbiem,pakalpojumiem),kuru razo un realizē pēc līgumiem šo pasūtījiem vai iepirkumu izpildei.…