1.Uzņēmējdarbības jēdziens. Uzņēmums. Uzņēmējs
Uzņēmējdarbība ir ilgstoša vai sistemātiska ekonomiska darbība un kapitāla ieguldīšana, kas vērsta uz preču ražošanu, realizācijas darbu izpildi, tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu nolūkā iegūt peļņu.
Uzņēmējdarbību var uzsākt uz tās dibinātāju pieņemto statūtu vai noslēgto līgumu pamata, nosakot uzņēmējdarbības dalībnieku tiesības un pienākumus, kā arī pārvaldes kārtību.
Valsts regulē uzņēmējdarbību, nosakot nodokļu maksājumu likmes, amortizācijas un citus ar nodokļiem neapliekamos atskaitījumus, atskaitījums valsts sociālās apdrošināšanas fondā, kā arī pieņemot pretmonopola un citus likumus. Uzņēmējdarbības ekonomiskās regulēšanas līdzeklis ir arī valsts pasūtījums un iepirkums.
Uzņēmējdarbība rada stimulu augstražīgam darbam, peļņas iegūšanai un labākai sabiedriski vajadzību apmierināšanai.
Uzņēmējdarbībai ir nepieciešama droša likumu funkcionēšana, kura regulē finansu un kredītu politiku, investīcijas, nodokļus, ekonomikas struktūras izmaiņas.
Tātad uzņēmējdarbība pēc savas būtības ir darbība, ko veic privātpersonas, uzņēmumi vai organizācijas preču ražošanā un pārdošanā, pakalpojumu sniegšanā maiņā pret citām precēm, pakalpojumiem vai naudu.
Uzņēmums ir organizatoriska saimnieciska vienība. Uzņēmuma ietilpst komersantam piederošas ķermeniskas un bezķermeniskas lietas, kā arī citi saimnieciski labumi (vērtības), kurus komersants izmanto komercdarbības veikšanai. …