Uzņēmējdarbības būtība. Uzņēmējdarbība un komercdarbība. Uzņēmuma jēdziens, mērķi. Uzņēmējdarbības veidi. Uzņēmējdarbības, uzņēmuma un uzņēmēja jēdziens, filozofija, mērķi, motivācija, nozīme. Uzņēmējdarbība kā ekonomiska kategorija. Uzņēmējdarbība kā saimniekošanas metode. Uzņēmējdarbības pazīmes. Valsts regulējošā loma uzņēmējdarbībā.
Uzņēmējdarbība ir ilgstoša vai sistemātiska ekonomiska darbība un kapitāla ieguldīšana, kas vērsta uz preču ražošanu, realizācijas darbu izpildi, tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu nolūkā iegūt peļņu.
Uzņēmējdarbība tik reģistrēta LR Uzņēmumu reģistrā, to regulē likums „Par uzņēmējdarbību”, Civilkodekss un likumi par atsevišķām uzņēmējdarbības formām. Uzņēmējsabiedrības patstāvīgi, bet uzņēmumi-uzņēmēja deleģēto pilnvaru apjomā nosaka savas darbības virzienus, ražošanas apjomu un struktūru, veic plānošanu un organizāciju, realizē produkciju (darbus, pakalpojumus), nosaka darbinieku atalgojumu. Valsts regulē uzņēmējdarbību, tirgus sistēmas sabalansētību un stabilitāti, nosakot nodokļu maksājumu likmes, amortizācijas un citus ar nodokļiem neapliekamos atskaitījumus, atskaitījumus valsts sociālās apdrošināšanas fondā, kā arī pieņemot pretmonopola un citus likumus. Uzņēmējdarbības ekonomiskās regulēšanas līdzeklis ir arī valsts pasūtījums un iepirkums. Uzņēmējdarbībai ir tiesisks atbalsts tādās formās kā- uzņēmējdarbības brīvība, uzņēmēja statusa noteikšana, nosaukuma izmantošanas regulēšana, uzņēmuma reģistrēšanas Valsts Uzņēmuma reģistrā atvieglošana. Pēc savas būtības uzņēmējdarbībai ir darbība, ko veic privātpersonas, uzņēmumi vai organizācijas preču ražošanā un pārdošanā, pakalpojumu sniegšanā maiņa pret citām precēm, pakalpojumiem vai naudu.
Viena no galvenajām uzņēmējdarbības funkcijām ir cilvēka vajadzību apmierināšana. Viss, kas paredzēts cilvēku apmierināšanai ir preces. Preces rodas saimnieciskās darbības iespaidā kā cilvēku darbības produkts.…