4.5. Augu un dzīvnieku valsts
Liedes upes galvenie augi ir aļģes un niedres, meldri. Upes krastos aug dažādi ārstniecības augi –vīgriezes, vībotnes, ceļmallapas un nātres. Aug arī avenes un zemenes. Upē dzīvo daudz zivju, tādas kā līdakas, raudas, plauži, asari, mailītes, grunduļi un ālanti, kā arī dēles. Agrāk upē dzīvojuši arī vēži. (Dzelzavas pagasta dome, 2008)
4.6. Augsnes
Upes augštecē raksturīgas Velēnu podzolaugsne un pseidoglejotā augste, vidustecē Velēnu glejaugsne un velēnpodzolētā augsne, bet pie ietekas Aiviekstē Aluviālā augsne (Augšņu karte, 2007).
4.7. Zemes lietojuma veidi
Liedes upes baseina mežainums ir 53,98 %, pārsvarā ir egļu – sīklapju meži (Augšņu karte, 2007). Upes baseina purvainums ir 12%. Lejtecē baseinā plaši mežu masīvi, tikai par pašu upi ir pļavu josla, dažviet tīrumi. Liedes pļavās saglabājušās ozolu grupas (Zīverts, 1998)
4.8. Saimnieciskā darbība
Liedes upes krastos atrodas lielas mežas platības, vairāk kā pusi Liedes upes baseina aizņem meži. Tādēļ meži tiek izmantoti mežizstrādē.
Liedes upes krastos atrodas unikāls dabas brīnums Liedeskalni – tie ir novietojušies taisnā rindā kā maizes klaipi ar nelielā atstarpēm(Gulbenes novada dome, 2008).
…