Augi un dzīvnieki
Pededzes upju palienēm raksturīgas tipiskas palieņu pļavas ar augsto grīšļu, graudzāļu cenozēm, bet sausajās pļavās aug retas sugas - plūksnu ķerpaparde, krāšņā neļķe un smilts neļķe.Pededzes lejteces dabas liegumā ir uzietas 27 aizsargājamu augu sugu, četras sēņu, 13 ķērpju un sešas sūnu sugu atradnes.
Šajā dabas lieguma teritorija bezmugurkaulnieku sugu ziņā ir viena no bagātākajām Latvijā. Pededzes lejteces liegumā konstatētas 54 aizsargājamas bezmugurkaulnieku sugas. Lapukoku mežu vecos kokus apdzīvo Lapkoku praulgrauzis, sešplankumu celmgrauzis, Šneidera mizmīlis un dobumu māņskorpions. Vecos, kritalām bagātos mežos ir atrodamas bērzu briežvabolei, arī retais vītolu slaidkoksngrauzis un Mannerheima īsspārnis. Zem svaigi kritušām lielām apsēm atrodas viena no trijām Latvijas atradnēm sarkanajam plaknim. Pededzes upes apkārtnē ir daudz vecupes, kurās dzīvo Eiropā reta suga- purvspāre. Par Pededzes upes ūdens kvalitāti var spriest pēc tādām sugām kā biezā perlamutrene un platspīļu upesvēzis, kuri dzīvo tikai „tīrā” ūdenī.
Pededzes lejteces teritorijā ligzdo melnie stārķi, griezes un mazais ērglis, kuru populācija Latvijā ir apdraudēta. Bioloģiski augstvērtīgajās mežaudzēs sastopamas retas un aizsargājamas meža putnu sugas -Urālpūce, apodziņš un meža balodis. Veciem kokiem bagātās mežaudzes ir piemērota dzīvesvieta gandrīz visu Latvijas sugu dzeņiem, šeit sastopams aizsargājamais trīspirkstu dzenis, vidējais dzenis un baltmugurdzenis.
Šeit ir optimāli dzīves apstākļi ūdram uz bebram (Latvijas Ornitoloģijas biedrība, bez. dat.).
…