26.Trešās personas civilprocesā.
*Par trešo personu civilprocesā var būt fiziska vai juridiska persona, kuras tiesības vai pienākums pret vienu no pusēm var skart spriedums lietā.
*Uz trešajām personām attiecas pušu procesuālās tiesībspējas un rīcībspējas noteikumi, tām ir pušu procesuālās tiesības un pienākumi ar izņēmumiem.
*Trešās personas var iestāties lietā, pirms ir pabeigta lietas izskatīšana pēc būtības pirmās instances tiesā. Tās var pieaicināt piedalīties lietā arī pēc pušu vai prokurora lūguma.
Prasības tiesvedībās lietās vienmēr ir divi dalībnieki – prasītājs un atbildētājs. Ja lietā iesaistās vēl kāda persona, kurai lietas izskatīšanas rezultāts var radīt kaut kādas tiesiskas sekas, šādu personu sauc par trešo personu. Tādējādi trešā persona ir civilprocesa dalībnieks, kurš iestājies jau iesāktā lietā sakarā ar to, ka tiesas spriedums strīdā starp pusēm var skart viņa tiesības vai pienākumus.
Trešās personas ieinteresētība var izpausties dažādos veidos. Piem: šī persona var uzskatīt, ka tai uz strīda priekšmetu ir vairāk tiesību nekā prasītājam vai atbildētājam, vai arī viņa apzinās, ka prasības apmierināšanas gadījumā pret viņu vērsīs regresa prasību un viņai ir argumenti, lai novērstu prasības apmierināšanu. Atkarībā no trešo personu ieinteresētības rakstura un pakāpes izšķir divus trešo personu veidus: 1)trešās personas ar patstāvīgiem prasījumiem par strīda priekšmetu un 2)trešās personas bez patstāvīgiem prasījumiem.
Trešās personas var iestāties lietā pēc savas iniciatīvas vai arī pēc pušu vai prokurora lūguma.
…