Tirgus mehānisms nav spējīgs nodrošināt visu sabiedrības vajadzību apmierināšanu un efektīvu saimniekošanu. Sevišķi tirgus mehānisma nepilnību dēļ var ciest mazturīgie, kas nav spējīgi samaksāt par atsevišķām sev nepieciešamām precēm vai pakalpojumiem. Tirgus mehānisms ir nežēlīgs, jo orientējas vienīgi uz maksātspējīgajiem un nodrošina vienīgi tās preces un pakalpojumus, par kuriem var gūt peļņu. Par tirgus mehānisma nepilnībām sauc situāciju, kad tirgus sektors nespēj nodrošināt ierobežoto resursu efektīvu izmantošanu, sistemātiski radot preces vai pakalpojuma pārprodukciju vai nepietiekamību.1
Tāpēc, lai novērstu tirgus mehānisma nepilnības, jāiesaistās valstij kā kontroles mehānismam, kas nodrošinātu makroekonomisko stabilitāti. Valsts pamatfunkcijas tirgū ir:
Gādāt par stabiliem likumiem, kuri aizsargā privātīpašumu;
Nodrošināt efektīvu konkurenci;
Rūpēties par rūpniecības uzņēmumu reorganizācijas likumiskajiem ietvariem.2
Tādēļ mūsdienās lielākajā daļā pasaules valstu darbojas jauktā ekonomika. Valdība var piešķirt vairāk līdzekļus veselības aprūpei un izglītībai, tādā veidā nodrošinot arī tos iedzīvotājus, kas nespēj paši apmaksāt šos tēriņus. Un ieguldot līdzekļus, lai palīdzētu mazturīgākiem iedzīvotājiem, valdība ne tikai palīdz vienai iedzīvotāju daļai, bet iegulda ekonomiskajā attīstībā. Cilvēka spējas strādāt ir viens no ražošanas resursiem. Un izglītojot cilvēkus un rūpējoties par to veselību, valdība uzlabo arī ražošanas resursu efektivitāti, ko privātie uzņēmēji nav gatavi darīt.…