Administratīvo tiesību uzdevums ir regulēt valsts aparāta likumisku darbību, kā arī tā subjektu kompetenci un pilnvaras. Tiesu sistēma ir kā neaizvietojams ķēdes posms valsts aparātā, jo, kā jau tas ir zināms, nu jau desmit gadu Latvija ir neatkarīga republika, kurā tāpat kā citās demokrātiskās valstīs darbojas trīs varas – likumdevējvara, izpildvara un tiesu vara.
Arvien biežāk gan presē, gan televīzijā tiek pausta neuzticamība tiesu sistēmai. Savu neuzticību pauž ne tikai sabiedrības locekļi, bet arī paši deputāti un pat valsts prezidente.
Zināmā mērā tieši šī tiesu sistēmas nestabilitāte mani pamudināja par studiju darba tēmu izvēlēties tematu ar nosaukumu – tiesu sistēma. Šī darba mērķis ir izklāstīt kāda ir tiesu vara Latvijā, kāda ir tās hierarhija un darbības kompetence.
Š.L.Monteskjē 1748.gada iznākušajā darbā “Likuma gars” izvirza savu varas dalīšanas teoriju, kurā skaidro, ka tiesību pārkāpumi iespējami tikai tādā valstī, kur visas trīs varas ir savstarpēji saistītas un kontrolē viena otru.
Varas dalīšanas princips ir nostabilizējies un tagad tiek realizēts visās demokrātiskajās valstīs. Latvijā valsts varas dalīšanas princips, kā demokrātiskas un tiesiskās valsts iekārtas klasisks pamatprincips, tika nostiprināts jau 1922.gada Satversmē. 1
Tiesu sistēmas vēsture un būtība
Līdz ar Latvijas valsts nodibināšanu tika radīta arī neatkarīga tiesu sistēma. …