Tiesu psihiatrija un tās uzdevumi
1.Tiesu psihiatrija – klīniskā psihiatrijas nozare.
Tiesu psihiatrija – psihiatrijas nozare, kas pēta personas dažādus garīgus traucējumus sakarā ar tiesmedicīnisko ekspertīzi, psihiski slimo tiesisko stāvokli, kā arī izstrādā medicīniskos kritērijus par pieskaitāmību un rīcībspēju. Psihisko slimību laikā izmainās smadzeņu spēja pareizi atspoguļot apkārtējo pasauli, tās notikumus, sakarības starp apkārtējiem notikumiem. Mainās arī spēja pareizi atspoguļot notiekošo ķermenī, izmaiņas iekšējā vidē, analizēt un sintezēt saņemtos kairinājumus un pareizi uz tiem reaģēt.
Klīniskās psihiatrijas mērķis ir konstatēt psihiskās slimības, tās ārstēt, noskaidrot garīgo slimību cēloņus un aizkavēt slimību izcelšanos.
Tiesu psihiatrija realizē tos pašus uzdevumus, bet saistībā ar kr/ties un kp, c/ties un cp:
1)noteikt aizdomās turētās, apsūdzētās, tiesājamās vai notiesātās personas psihisko stāvokli un atbildēt uz ekspertam uzdotajiem jautājumiem, kā arī dot atzinumu par medicīniska rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanas lietderību;
2)noteikt liecinieka vai cietušās personas psihisko stāvokli un atbildēt uz ekspertam uzdotajiem jautājumiem par attiecīgās personas spējām pareizi uztvert kr/lietai vai c/lietai nozīmīgus apstākļus un pareizi par tiem liecināt;
3)noteikt ekspertējamās personas psihisko stāvokli un atbildēt uz ekspertam uzdotajiem jautājumiem kr/lietā un c/lietā par attiecīgās personas spējām vadīt savu rīcību un spējām izprast savas rīcības nozīmi.
2. Tiesu psihiatrijas vēsturiskie aspekti
Mūsdienu psihiatrijas pamatlicējs vācu psihiatrs E. Krepelīns (1856 – 1926).…