Romāņu-Ģermāņu tiesību sistēmu grupa. Veidojusies uz Romiešu tiesību pamatiem. Liela nozīme tiesību normām, kas atbilst taisnīguma un morāles prasībām. Būtiska nozīme hierarhijai un struktūrai sadalījumā pa dažādā nozarēm un pakārtotības līmeņiem, jābalstās uz likumu kārtību. Radās 12.gs. Izteikta tendence veidot kodifikācijas un tiekšanās pēc vienkāršības, skaidrības un stingrības normu sastādīšanā. Rakstīta norma dominē pār tiesneša viedokli vai pārliecību.
Galvenie avoti:
• Ģermāņu paražu tiesības,
• Viduslaiku teologu pētījumi,
• Dabisko tiesību filozofija.
Anglošaksu tiesību sistēmas, kas radušās Anglijā karalisko tiesu instanču darbības rezultātā. Balstās uz tiesu praksi, uz normatīviem aktiem, pēc pārliecības, pēc precidenta. Vēlāk tās tika mazliet papildinātas un pieņem taisnīguma tiesības. Lai līdzsvarotu nepilnības un tiesneši pievērstos rakstītiem likumiem. Tai laikā tiesneši izdeva savas normas uz kurā atsaucās, kad bija vadījušies pēc precidenta.
Atšķirības:
• galvenā nozīme tiesību praksei un nerakstītām normām.
• tiesību normas koncentrētas uz tiesību procedūru un pierādījumiem, ne tik daudz ar loģisku atrisinājumu,bet kā māk pats sevi aizstāvēt.
• galvenais avots tiesu precidentam, agrāk jau pieņemti tiesu lēmumi...
Sociālistisko valstu tiesību grupa. Galvenā pazīme:
• rakstītas tiesību normas, hiarhija.
• Revulicionāra darbība pret valsti, kur viena persona runā par...
• Normas vairāk ir dekoratīvi, kā notiek lietas atkarīgs no valdošās sistēmas un tā bija politizēta, centralizēta. Vara valdošā rokās un ar piespied raksturu.
Islamu tiesību sistēma- reliģiskas tiesību sistēmas neatņemama sastāvdaļa. Galvenais likumdošanas avots korāns jeb musulmaņu svētā grāmata. Trūka, nebija sankcijas, bija laicīgie sodi, grēka nožēlošanas, audzinošs mehānisms.
Indijas, Tālo Austrumu un Āfrikas tautu tiesību sistēmas.
Indija – Hindiusma reliģija. Sutra (paražu normu, tradīciju apkopojumu).katrai kastai savas sutras.
Tālo Austrumu –ir raksturīga stingra sodu sistēma, audzinošs raksturs, liela nozīme paražām.(pretrunā mūsdienu tiesību sist.).
Āfrika – Sajaukums starp vietējām paražām. Anglusakšu + no kolonizācijas laika ievestām normām. Paražas + precidents.
Jauktā tiesību sistēma: piem,. Latvijai- R-Ģ + sociālistiskā t. sist.…