1. Juridiskā atbildība- nepatīkamas personiskas, saistītas ar īpašumu un speciāla rakstura sekas, kuras uzliek valsts noteiktā kārtībā likuma pārkāpējam.
Eksistē 3 veidu juridiskās atbildības:
materiālā;
administratīvā;
pilsoniski- tiesiskā;
kriminālā.
2. Materiālā atbildība ir vismazākā atbildība starp pārējo atbildību veidiem. Tā sevī ietver atlīdzību par nodarītajiem zaudējumiem, kurus izsaka naudas formā, strādājošajiem un dienējošajiem uzņēmumiem un iestādēm. Soda nauda tiek noteikta pēc uzņēmuma vai iestādes administrācijas, par pamatu ņemot pavēli, kura rezultātā pārkāptais likums stājas spēkā (tiek atlīdzināti zaudējumi), bet uzsāktās attiecības– pārtrauktas.
3. Disciplinārā atbildība stājas spēkā, kad tiek pārkāpta mācību, strādājošo, armijas, dienesta disciplīna. Šim atbildības veidam raksturīgas nepatīkamas sekas. Visbiežāk pielietotie disciplinārās atbildības veidi: brīdinājums, rājiens, stingrais rājiens, atlaišana.
4. Administratīva atbildība iestājas pēc likumpārkāpuma, kurš nesatur lielus sabiedrības draudus ( administratīvais izgājiens). Visbiežākais soda veids par administratīva tipa pārkāpumu- soda nauda vai nenozīmīgs likuma ierobežojums.
Saukšana pie administratīvās atbildības saglabā procesuālo formu. Administratīvā pārkāpuma protokols ir dokuments, uz kura pamatojas, saucot pie administratīvās atbildības, un kuru sastāda pilnvarotas amatpersonas, un kuru paraksta likumpārkāpējs. No likumpārkāpēja var tikt pieprasīti lietas nodrošinājumi: personiskā apskate; priekšmetu un dokumentu izņemšana; administratīvā aizturēšana.
Administratīvās lietas izskata un gala lēmumus pieņem:
tiesas;
tiesneši;
iekšlietu institūcijas;
citi administratīvā rakstura institūcijas;
pilnvarotās amatpersonas.…