29. Publiskās tiesības.
Kontinentālās Eiropas tiesību lokam ir raksturīgs tiesību dalījums publiskajās un privātajās tiesībās.
Publiskās tiesības nosaka:
1) valsts uzbūvi
2) valsts institūciju veidošanu un to kompetenci
3) regulē to funkcionēšanu
4) kā arī regulē attiecības starp valsti no vienas puses un indivīdu no otras puses.
Publisko tiesību uzdevums ir nodrošināt labu pārvaldību. Demokrātiskā sabiedrībā PT ir vērstas uz to, lai sabalansētu indivīda, sabiedrības un valsts intereses. Publisko tiesību jomā starp valsti un indivīdu pastāv subordinācijas attiecības, jo pretējā gadījumā valsts nevar sasniegt savus mērķus. Arī starp valsts institūcijām pastāv subordinācijas attiecības, nepastāv brīvas izvēles un autonomijas attiecības. Pakļautības vai cita veida attiecības starp tām nosaka likums vai citi tiesību akti.
PT uzdevums ir:
1) nodrošināt valsts iejaukšanās pamatotību;
2) un samērīgumu indivīda dzīvē.
PT atšķirībā no Privāto tiesību principa, ‘’atļauts viss, kas nav aizliegts’’, darbojas uz principa - ‘’atļauts tas, kas ir noteikts ar tiesību normu’’.
PT pēc to regulējumā priekšmeta iedala 3 galvenajās nozarēs:
1) konstitucionālajās tiesībās, tās nosaka valsts uzbūvi un regulē tās darbības pamatprincipus;
2) administratīvajās tiesībās – nosaka valsts pārvaldes uzbūvi un regulē tās iekšējo un ārējo darbību;
3) krimināltiesībās – nosaka valsts reakciju pret tiesībpārkāpējiem.
Bez iepriekšminētajām pie publiskajām tiesībām pieskaitāmas - finansu, ekoloģijas, kriminālprocesuālās un civilprocesuālās, starptautiskās publiskās tiesības.
30. Privātās tiesības.
Privātās tiesības regulē attiecības starp brīviem un vienlīdzīgiem indivīdiem ( to apvienībām).
PRT uzdevums: nodrošināt indivīdu savstarpēji saskaņotu un izdevīgu rīcību.
PRT balstās uz privātautonomijas principu: neviens nav pakļauts otram un attiecības ar indivīdiem var veidot brīvi pēc saviem ieskatiem, nepārkāpjot likumu.
Publisko un privāto tiesību nošķiršanas problēma pastāv no tiesību dalījuma sākuma. Ir liels skaits nošķiršanas teoriju, kur būtu kritēriji, ar kuru palīdzību tiesību norma ir pieskaitāma publiskajām vai privātajām tiesībām.
Svarīgākās teorijas, kuras vislabāk var izmantot tiesību nošķiršanai:
I. Interešu teorija - nošķir PT no PRT atkarībā no tā, kādas ir tiesību normā ietvertās intereses. Tiesību normas, kuras aizstāv valsts intereses pieskaita pie publiskajā tiesībām, bet kuras aizstāv indivīda intereses pieskaita privātajām Ir liels skaits tiesību normu, kuras vērstas gan uz privātajām, gan publiskajām interesēm, tādēļ šī teorija tiek kritizēta.
…