CT ir viena no tiesību nozarēm ar savu specifisku regulēšanas priekšmetu un regulēšanas metodi. CT regulēšanas metodes ir tiesisko paņēmienu un veidu kopums ko lieto CT priekšmeta regulēšanai. Tāpat kā visa tiesību zinātnes nozares arī CT pieder pie sociālajām jeb humanitārajām zinātnēm. CT zinātne nepēta sociālās dzīves faktus vai parādības, bet gan regulē pareizu uzvešanos starp personām – CT subjektiem.
CT ir tiesību nozare, kas regulē mantiskās attiecības starp personām kā patstāvīgiem un likumdošanas ietvaros brīviem tiesību subjektiem. Vai arī: CT ir tiesību normu kopums, kas regulē noteikta veida sabiedriskās attiecības.
Tātad sabiedriskās attiecības ir CT priekšmets, kuru regulē attiecīgās normas. CT priekšmetu veido divu veidu sab.attiec.:
1.mantiskās,
2.personiskās nemantiskās.
1.Apjoma ziņā mantiskās sastāda lielāko daļu un tās ir saistītas un pastāv ar mantisko labumu piederību, apgrozību un lietošanu. Tām ir savas pazīmes:
1.to dalībnieki manta vai mantas īpašnieki,
2.šo attiec.dalībnieki tiesiskā ziņā ir patstāvīgas un līdzvērtīgas personas,
3.parasti šīs attiec.ir atlīdzības rakstura.
2. Personu nemantiskās attiec. Iedalās 2 grupās:
personu nem.attiec.,kas saistītas ar mantiskajām attiecībām – parasti šo attiec.pamatā ir nem labumi, kas pieder kādai personai un šai personai ir iespējas saņemt materiālu atlīdzību par šo labumu izmantošanu (autoratlīdzība, intelektuālais īpašums),
personu nem.attiec., kas nav saistītas ar mantiskajām attiecībām – tās ir personai piederošie nemateriālie labumi, kuri nav atsavināmi, bet nedod materiālu atlīdzību (gods, cieņa, morālais kaitējums).
CT sistēmu veido visas tās tiesību normas, kas regulē mantiskās un personiskās nemantiskās attiecības. Visas šīs t.normas tiek sadalītas grupās un šīs grupas regulē viena veida sab.attiecības. Šīs grupas sauc par tiesību institūtiem: laulību inst.,mantojuma inst.
Tiesību normas iedalās:
1.CT normas, kas attiecās uz visām CT attiecībām, šīs normas veido vispārējo daļu,
2.CT normas, kas regulē noteikta veida CT attiecības sauc par sevišķo daļu un tā sastāv no:
Ģimenes tiesības,
Mantojuma tiesības,
Lietu tiesības,
Saistību tiesības.
CT avoti ir tās formas, kas satur CT normas. Atkarībā no tā, kas normas izdevis tās iedala:
1.likumos,
2.ar likumu pamatotos aktos.
Visus normatīvos aktus, kas satur CT normas sauc par civilo likumdošanu. LR galvenais avots ir Latvijas civillikums pieņemts 1937.g. Atjaunots pa daļām pēc LR neatkarības atjaunošanas.
!992.g.7.jūlijā – ievada daļa un mantojuma tiesības un lietu tiesības, spēkā ar 1992.g.1.septembri.
1992.g.22.decembrī – saistību tiesības, spēkā ar 1993.g.1.martu. 1993.g.25.maijā – ģimenes tiesības, spēkā ar 1993.g.1.septembri.
!940.g. Krievijas federācijas civilkodeks, 1963.g.LPSR civilkodeks.
2.CIVILTIESISKĀ ATTIECĪBA UN TĀS STRUKTŪRA. CIVILTIESISKO ATTIECĪBU KLASIFIKĀCIJA.
CT attiecību struktūras elementi:
1.CT attiec.subjekts,
2.CT attiec.objekts,
3.CT attiec.saturs.
1.CT attiec.subjekts ir ikviens tiesību nesējs kuram ir vai var būt tiesības neatkarīgi vai viņš tās izmanto vai neizmanto. CT subjekti ir 2 veidu:
Fiziska persona,
Juridiska persona.
2.CT attiecību objekts:
Lieta,
Personas darbība,
Personas nemat.labumi,
Personas radošās darbības rezultāts.
CT attiecību objekts ir tie materiālie vai nemat.labumi, sakarā ar kuriem rodas CT attiecības un uz ko vērstas CT attiecību dalībnieku tiesības un pienākumi.…
Konspektīvs materiāls-atbildes uz valsts eksāmenu jautājumiem Juridiskajā koledžā (civiltiesības, administratīvās tiesības, Eiropas tiesības).
- Jūdu tiesības
- Romiešu tiesības
- Tiesības
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Jūdu tiesības
Konspekts vidusskolai2
-
Romiešu tiesības
Konspekts vidusskolai11
-
Ģermāņu tiesības
Konspekts vidusskolai5
-
Bērnu tiesības
Konspekts vidusskolai1
-
Ģimenes tiesības - atbildes uz ieskaites jautājumiem
Konspekts vidusskolai13