Teritorijas plānošana ir viens no nozīmīgākajiem instrumentiem apdzīvoto vietu ilgspējīgai attīstībai.
Teritorijas (telpiskā) plānošana ir viena no jomām, kura pēc neatkarības atgūšanas bija kardināli jāmaina, balstot plānošanu uz demokrātijas principiem un galvenās tiesības dodot pašvaldībām. Būtiska plānošanas procesa sastāvdaļa ir sabiedrības līdzdalība. Izveidota plānošanas sistēma, kas atbilst Eiropas, un it īpaši Baltijas Jūras reģiona valstu plānošanas pamatnostādnēm.
Teritorijas attīstības plānošana dažādos stratēģiskos dokumentos tiek uztverta kā nozīmīgs līdzeklis vides aizsardzības pasākumu, vispārējās zemes politikas un sabiedrības līdzdalības un atklātības nodrošināšanai. Teritorijas plānošanas nostiprināšana lielā mērā var veicināt ilgstpējīgas attīstības principu īstenošanu.
Plānošanas sistēmas attīstību ietekmēja arī zemes reforma, tirgus ekonomikas attīstība, vides aizsardzības kustība, demokrātijas nostiprināšana valsts pārvaldes un pašvaldību teritoriāli administratīvās sistēmas reformas gaita. Teritorijas plānošana Latvijā pilnveidojas, saglabājot pēctecību un saskaņojot ar ANO, Eiropas Padomes un Eiropas Savienības nostādnēm un salīdzinot ar citu demokrātisko valstu plānošanas sistēmām, it īpaši ar Baltijas jūras reģiona valstīm.…