Atbilstoši ķermeņa uzbūvei tādējādi tika izdalīti 3 temperamenta tipi:
1. Pirmajam temperamenta tipam raksturīga manieru un kustību izturētība, stingra stāja, nosliece uz intimitāti un pārmērīgu prāta sasprindzinājumu, paaugstināta uzmanība un trauksmainība, pārmērīga jūtība pret sāpēm, emocionāla savaldība, grūtības sociālo kontaktu veidošanā, jaunu paradumu iegūšanā, klusināta balss, bailes radīt troksni, noturība pret alkohola iedarbību.
2. Piemīt pārliecība stājā un kustībās, mīlestība pret fizisko slodzi un piedzīvojumiem, varaskāre, nosliece uz risku, žēlsirdības un takta trūkums, skaļa balss, vienaldzība pret sāpēm, agresivitāte un uzstājība dzēruma stāvoklī.
3. Raksturīga atslābinātība stājā un kustībās, mīlestība pret komfortu un ēšanu, pieklājība un laipnība pret visiem, dziļš miegs, vājš raksturs, sabiedriskums dzēruma stāvoklī.
Temperamenta mūsdienu teorijas
• Temperamentu noteicošo faktoru pētījumos priekšroka tiek dota ar cilvēka centrālās nervu sistēmas darbību saistītiem faktoriem. Šo pieeju izmantoja I.Pavlovs.
• Detalizēti aprakstot augstākās nervu sistēmas darbības mehānismu, Pavlovs sasaistīja nervu sistēmas darbības īpatnības ar uzvedības dinamiskajiem raksturojumiem. Pavlovs izdalīja 3 nervu sistēmas īpašības:
1. Nervu šūnās norisošo ierosas un aiztures procesu spēks.
2. Līdzsvarotība.
3. Kustīgums.
• Spēku ziņā ierosas un aiztures procesi var būt stipri un vāji.
…