Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:348301
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 25.04.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Pārsteidzoši daudz dažādu tamborētu rokdarbu, sākot ar vienkāršām cepurēm un beidzot ar smalkām mežģīnēm, var izgatavot, lietojot tikai diegu un tamboradatu. Pat ievērojamākie modes dizaineri izmanto tamborējumu daudzpusību , un tamborēti apģērbi tiek iekļauti daudzās kolekcijās. No pamatvaldziņiem, tos dažādi kombinējot, kā arī izmantojot netradicionālus materiālus, piemēram, rafiju vai auduma strēmelītes, iespējams radīt neparastus, interesantus darbus.
Tamborēšanas izcelsme ir neskaidra, bet ir zināms, ka tamboradatas māksla bija plaši izplatīta Eiropā 17.gs. Gadsimtu mijā tamborēšana neapstrīdami bija vispopulārākais mājamatniecības veids. Ar baltām mežģīnēm tika rotātas apakšsvārku malas, sieviešu bikšu galinu ņieburi, kā arī virsdrēbes, bet tamborēti mežģīņu cimdi, somiņas un saulessargi bija plaši iecienīti aksesuāri.
Tamborēšana ir viegli apgūstama un samērā vienkārša rokdarbu tehnika. Izmantojot dažāda veida un krāsas diegus, iespējams notamborēt gan rupjus paklājus, gan greznas mežģīnes.
Tamborēšanas pirmsākumus varētu meklēt Ēģiptē. Tur atrastās audumu malas bijušas rotātas ar vijumam vai pinumam līdzīgu tehniku.
Ziemeļu tautām bijusi līdzīga tehnika. Par to liecina atrastās sieviešu kapuces malas rotājums un no matiem darināts tīklam līdzīgs tamborējums. Šie atradumi attiecas uz bronzas laikmetu.
Viduslaikos ļoti iecienīti bija tērpa rotājumi ar nelielām tamborētām malu noslēgumiem līdzīgām mežģīnēm. Mežģīnes bija pirmie tamborējumi. 16., 17.gs. mežģīņu tamborēšanas māksla īpaši attīstījās un pilnveidojās. Tajā laikā parādās ar adatu darinātas izcili smalkas un greznas mežģīnes, ko papildināja tamborējums. Attīstījās tik sarežģīta tehnika, ka tamborēšanu varēja veikt tikai apmācītas rokdarbnieces. Smalkās, greznās, dārgās mežģīnes iegādājās tikai pasaules bagātākie cilvēki. 19.gs. visā pasaulē rokdarbnieču mīļākā nodarbošanās bija tamborēšana. Tamborēja visu, sākot no tamborētas lentes, ar ko pārsēja zīdaiņu segas, beidzot ar sedziņām, galdsegām, aizkariem. Tamborējumi bija ļoti smalki no smalkiem kokvilnas diegiem. Ar virtuozām mežģīnītēm aptamborēja kabatlakatus, sieviešu veļas detaļas, gultasveļu.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties