Vispārējā noziegumu prevencija
operatīvās darbības un kriminālās meklēšanas pasākumu izmantošana, iesaistot ari citas struktūrvienības
• noziegumu cēloņu
• noziegumu veicinošo apstākļu
o noskaidrošanā
o novēršanā
Individuālā noziegumu prevencija
• operatīvās darbības ar kriminālmeklēšanas pasākumu izmantošana
• pret konkrētiem indivīdiem, no kuriem var gaidīt nozieguma izdarīšanu
• ar mērķi nepieļaut nozieguma izdarīšanu, probācijas dienests
Individuālajai prevencijai ir vairākas stadijas:
* agrīnā prevencija (kad prevencijas subjektam ir izdevusies konstatēt, ka uz noteiktu personu vai personu grupu iedarbojas kriminogēnas grupas vai antisociālie apstākļi, kas var izraisīt personas vai personu grupu iesaistīšanos likumpārkāpumu izdarīšanā. Šajā stadijā galvenie uzdevumi ir novērst antisociālo iedarbību un izskaidrot preventējamai personai vai personu grupai tādu kontaktu riskus; kā arī jānoskaidro, kādu apstākļu dēļ šādi kontakti bija iespējami, lai nākotnē novērstu šādu situāciju apstākļu iestāšanos).
* tiešā prevencija (kad preventējamai personai ir konstatējama negatīvo īpašību un antisociālās uzvedības attīstība – sakaru pārtraukšana ar pozitīvu mikrovidi, aizdomīgas “piepelnīšanās”, kontakti ar kriminālo vidi, narkomāniem, dzērājiem u.c. antisociālām personībām, piedalīšanos administratīvo pārkāpumu izdarīšanā. Galvenie uzdevumi ir personas noturēšana no turpmākas iesaistīšana kriminālajā vidē.
* noziedzīgas uzvedības prevencija (kad personas uzvedība norāda uz to, ka tuvākajā laikā persona izdarīs noziedzīgu nodarījumu. Šajā gadījumā galvenais uzdevums ir personas noturēšana no noziedzīga nodarījuma izdarīšanas, izmantojot stingras kontroles pasākums un skaidrojot noziedzīgas darbības negatīvās sekas. Vienlaikus tiek veiktas darbības, lai izjauktu kriminālo mikrovidi un tās līderu sauktu pie kriminālatbildības. Ar to tiks likvidēt ne tikai kriminālās iedarbības avots uz preventējamo personu, bet arī pierādīts fakts par sodāmības nenovēršamību).
…