Statistikas zinātnes priekšmeta galvenās iezīmes un īpatnības.
Statistika pēta nevis atsevišķus faktus, bet masveida sociāli ekonomiskās parādības un procesus, kuri parādās kā daudzi atsevišķi fakti, kuriem piemīt kā individuālās, tā arī kopējas pazīmes.
Statistika pēta vispirms sabiedrisko parādību un procesu kvantitatīvo pusi konkrētos vietas apstākļos un laikā, t.i., statistikas priekšmets ir sociāli ekonomisko parādību lielums un skaitliskās attiecības, to sakarību un attīstības likumsakarības.
Statistika pēta kvalitatīvi noteiktu masveida sabiedrisko parādību skaitlisko pusi attiecīgas vietas apstākļos un laikā
Statistika raksturo sabiedrisko parādību struktūru
Katrai sabiedriskai parādībai ir raksturīgas izmaiņas telpā (teritoriāli) un laikā. Teritoriālās izmaiņas, t.i.., statikā, notiek ar sabiedrisko parādību struktūras analīzes palīdzību, bet parādības struktūras un līmeņa izmaiņa tiek pētīta laikā, t.i., dinamikā.
Statistika pēta sabiedrisko parādību sakarības tāpēc, ka īstenības izzināšana nav iespējama bez visu vai vismaz galveno sabiedrisko parādību savstarpējo sakarību izziņas.
2. Pazīmes, kuras piemīt statistiskai kopai.
Vienveidīgums
Variācija
3. Statistikas kā zinātnes definīcija.
Statistika ir zinātne, kura pēta kvalitatīvi noteiktu masveida sociāli ekonomisko parādību un procesu skaitlisko pusi, to struktūru un sadalījumu, izvietojumu telpā (teritorijā), kustību laikā, nosakot pastāvošās skaitliskās sakarības, tendences un likumsakarības, pie tam konkrētos vietas apstākļos un laikā.…