1.Komisijas prasības pret dalībvalsti par pienākumu nepildīšanu (226.pants) Eiropas Kopienu tiesā
Komisija var uzsākt šo tiesvedību, ja tai ir pamats uzskatīt, ka dalībvalsts nepilda savas saistības atbilstīgi kādam ES tiesību aktam. Tiesvedību var ierosināt arī cita dalībvalsts.
Abos gadījumos Tiesa izmeklē sūdzību un dod savu spriedumu. Apsūdzētajai dalībvalstij, ja tiek pierādīta tās vaina, nekavējoties ir jālabo savas kļūdas. Ja Tiesa konstatē, ka dalībvalsts neievēro šo spriedumu, tā var šai valstij uzlikt līgumsodu.
Prasība sakarā ar valsts pienākumu neizpildi Šis prasības veids dod iespēju Tiesai uzraudzīt to, vai dalībvalstis izpilda tām Kopienu tiesībās paredzētos pienākumus. Lieta tiek nodota izskatīšanai Tiesā pēc procedūras, ko ierosina Komisija, dodot dalībvalstij iespēju atbildēt uz Komisijas iebildumiem. Ja šajā procedūrā dalībvalsts nenovērš pienākumu neizpildi, Tiesā var celt prasību sakarā ar Kopienu tiesību pārkāpumu.
Prasību sakarā ar valsts pienākumu neizpildi var celt Komisija, kā tas parasti notiek praksē, vai cita dalībvalsts. Ja Tiesa atzīst, ka dalībvalsts nav izpildījusi savus pienākumus, šai dalībvalstij tiek uzlikts pienākums nekavējoties veikt pasākumus to izpildei. Tomēr, ja pēc tam, kad Komisija atkārtoti griezusies Tiesā, Tiesa atzīst, ka attiecīgā dalībvalsts nav izpildījusi tās spriedumu, Tiesa pēc Komisijas lūguma var šai valstij uzlikt sodanaudu un/vai kavējuma naudu.…