Brīvi peldošo valūtas kursu nosaka pieprasījums un piedāvājums, centrālā banka neveic intervences valūtas tirgū, lai ietekmētu kursa izmaiņas vienā vai otrā virzienā, un maksājuma bilance ir neitrāla. Peldošais valūtas kurss precīzāk atspoguļo reālo situāciju, taču tā kā tas var brīvi mainīties, tad starptautiskā tirdzniecībā pastāvēs zināma nenoteiktība, kas var pastiprināt ekonomiskās situācijas nestabilitāti.1
Kontrolējami peldošo valūtas kursu nosaka pieprasījums un piedāvājums, kā arī nacionālo banku regulas un tirgus konjunktūra. Realitātē nav nevienas pasaules valūtas, kura pilnīgi atbilstu peldošā kursa definīcijai. Spēcīgas valūtas vērtības maiņas gadījumā centrālā banka iejauksies ar intervenci, lai stabilizētu valūtu. Tādēļ tehniski pareizāks peldošā valūtas kursa definējums būtu - kontrolētā pelde (managed float).
Fiksētais valūtas kurss (novirze 2.25%) veidojas gadījumā, kad centrālā banka nemainīgi piesaista nacionālas valūtas kursus, valsts ierobežo brīvās valūtu kursa svārstības, manipulējot ar centrālās bankas valūtas rezervēm. Fiksēts valūtas kursā valūtas vērtība tiek pielīdzināta citai valūtai vai arī valūtas grozam vai arī kādam vērtības mēram kā zelts. Līdz ar pielīdzināmās vienības vērtības maiņu, mainās arī valūtas vērtība.…