Līdz ar Pasaules Tirdzniecības Organizācijas un Eiropas Savienības paplašināšanos, kā arī reģionālo tirdzniecības struktūru attīstību komercdarbība ir ieguvusi starptautisku raksturu. Peļņas palielināšanas nolūkos tiek apgūti arvien jauni tirgi. Līdz ar to arī par vienu vissvarīgākajiem nosacījumiem starptautiskajā tirdzniecībā ieņem norēķināšanās.
Viena no starptautisko norēķinu darbības jomām ir operācijas, kas saistītas ar dokumentāro akreditīvu un dokumentāro inkaso pielietošanu starptautiskajos norēķinos. Dokumentāro norēķinu formu izmantošana un to kombinēšana ļauj padarīt ārējās tirdzniecības maksājumu nosacījumus daudz elastīgākus, drošākus un maksimāli ērtus tirdzniecības partneriem. Latvijā gandrīz visas komercbankas piedāvā pilnu pakalpojumu klāstu ārējās tirdzniecības darījumu slēgšanai un apkalpo visus vispārpieņemtos dokumentāro operāciju veidus.
Autors savam patstāvīgajam darbam izvēlējās tēmu „Starptautiskās norēķinu formas”, jo līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā ir paplašinājusies sadarbība ar citām Eiropas valstīm, ir paplašinājies starptautiskais tirgus. Galvenais patstāvīgā darba mērķis bija aplūkot starptautiskās norēķinu formas, kuras visvairāk tiek pielietotas starptautiskajos norēķinos, tā veidus, aprakstīt galvenās pazīmes katram norēķinu veidam, izsecināt kura no norēķinu formām ir visdrošākā, kādas katrai formai priekšrocības un trūkumi, kuru norēķinu formu labprāt izvēlas uzņēmēji, tirdzniecības partneri. Kā viena no pēdējā laika tendencēm, kā liecina Centrālās Statistikas Pārvaldes dati un Latvijas Komercbanku sniegtā informācija, tad pēdējā laikā ļoti pieprasīti ir ceļojumu čeki. Lai gan Ceļojuma čekus vairāk izvēlas tieši fiziskas personas personīgiem nolūkiem, tomēr šo norēķinu formu mēs varam pieskaitīt pie starptautiskajām norēķinu formām.
Izvēlētā tēma mūsdienās ir ļoti aktuāla, jo kā jau minēju, tad līdz ar jaunu tirgu apgūšanu ir nepieciešams izveidot ciešu sadarbību ar citām Eiropas valstīm, izveidot drošu un stabilu uzņēmējdarbības vidi.
Patstāvīgais darbs sastāv no ievada, kurā tiek aprakstīta tēmas aktualitāte mūsdienās, ekonomikas attīstībā. Darbs ietver arī teorētisko daļu un nobeigumu.…