Protekcionisms – valsts ekonomiskā politika, kura ir vērsta uz nacionālās ekonomikas pasargāšanu no ārvalstu konkurences.
Argumenti par labu protekcionismam:
1.ražošanas stimulēšana un nodarbinātības pieaugums
2.jauno nozaru aizsardzības
3.valsts budžeta ienākumu palielināšanas
4.ekonomiskā drošība
5.valsts aizsardzības spējas
Tas ir importa tarifu, importa kvotu un citu ne-tarifu barjeru izmantošana, lai ierobežotu importa ieplūšanu valstī. Ir pretēja „brīvas tirdzniecības” politikas.
Brīva tirdzniecība – tās nozīme vienošanas starp partnervalstīm par savstarpēju tirdzniecības barjeru nojaukšanu, bet atstās esošās barjeras pret trešajām valstīm.
Brīvas tirdzniecības zona – ekonomiskās integrācijas veids, kurš paredz visu tirdzniecības barjeru likvidēšanu starp brīvās tirdzniecības zonas dalībniecēm, tajā pašā laikā saglabājot katras dalībnieces tirdzniecības barjeras pret valstīm, kuras nav brīvās tirdzniecības zonas dalībnieces.
Argumenti par labu brīvai tirdzniecībai:
1.preču, pakalpojumu, kapitāla un darbaspēka kustība
2.muitas tarifu, kvantitatīvo ierobežojumu likvidēšanu valstīs starpā
3.veicina izaugsmi un palielina darbavietu skaitu
Starptautiskais valūtas fonds – ir starptautiskā organizācija, kas dibināta 1944. gadā ar mērķi veicināt starptautisko monetāro sadarbību, valūtas kursu stabilitāti, valstu ekonomisko izaugsmi un nodarbinātības pieaugumu un nodrošināt īslaicīgu finansiālu palīdzību.
Tās uzdevumi:
1.sniegt dalībvalstīm finansiālo palīdzību
2.uzraudzīt, kā valsts pilda SVF noteikumus
3.sniegt valstīm tehnisko un konsultatīvo palīdzību
Pasaules Banka – ir pasaules lielākais finanšu un zināšanu resurss parejas un attīstības valstīm. Banka palīdz attīstības valstīm novērst nabadzību, veicināt ekonomisko izaugsmi un uzlabot dzīves kvalitāti.
PTO – Pasaules Tirdzniecības organizācija – ir vienīga starptautiskā org, kas nodarbojas ar globālu tirdzniecības noteikumu izstrādi starp nācijām. Tas galvenais uzdevums ir nodrošināt brīvu, paredzamu un regulāru tirdzniecības plūsmu.
Produktivitāte – ar kādu valstis izmanto savus ražošanas resursus-fizisko cilvēcisko un dabas kapitālu-ir not. ekonomiskās att. līmeņa rādītāji.
Kapitāls-uzkrāta bagātība,lai ražotu preces un sniegtu pakalpojumus.(fiziskais kap.-iekārtu,izejvielu,gatavās produkcijas krājumi;dabas kap.-darba raž.resursu krājumi,iesk. zemi,ūdeņus,gaisu;cilvēkkapit.-cilvēku spejas ražīgai ekonomiski aktīvaidarbībai;soc.kap.-cilvēku att.,uzticēšanas)
IKP-gada laikā valsts teritorijā visu saražoto gada preču un pakalpojumu vērtība.…