„Tiesību nozare ir tiesību normu kopums, kas izveido patstāvīgu tiesību sistēmas daļu un regulē ar specifisku metodi kvalitatīvi vienveidīgu sabiedrisko attiecību jomu”1 . Līdz ar to, lai pamatotu jebkuras tiesību nozares eksistenci, jākonstatē tiesiskais regulējums konkrētā jomā, šīs tiesību nozares vieta juridiskajā sistēmā, u.c. Par cik referātā apskatāmas starptautiskās apdrošināšanas tiesības – jāsāk ar starptautiskā tiesību līmeņa analīzi.
Kā zināms starptautiskās tiesības tiek iedalītas divās tiesību nozarēs:
1) starptautiskajās publiskajās tiesībās, kas ir „līgumu un paražu tiesību kopums, starptautisko tiesību principu un normu kopums, kas reglamentē starptautisko attiecību kārtību un ir izstrādāts valstu sadarbības rezultātā”2 , un
2) starptautiskajās privāttiesībās, kas definētas kā „tiesību disciplīna, kas reglamentē civiltiesiska rakstura tiesiskās attiecības ar ārvalstu elementa līdzdalību”3 .
Katra no šīm starptautisko tiesību nozarēm ietver dažādas apakšnozares.
Lai noskaidrotu, pie kuras no starptautisko tiesību nozarēm pieder starptautiskās apdrošināšanas tiesības, jāizanalizē šo tiesību juridiskā daba, ko visvienkāršāk būtu sākot ar analīzi nacionālā līmenī.
Saskaņā ar likuma „Par apdrošināšanas līgumu”4 1.panta pirmās daļas 5.punktu apdrošināšanas līgums ir apdrošinātāja un apdrošinājuma ņēmēja vienošanās, saskaņā ar kuru apdrošinājuma ņēmējs uzņemas saistības maksāt apdrošināšanas prēmiju līgumā noteiktā veidā, termiņos un apmērā, kā arī izpildīt citas līgumā noteiktās saistības un apdrošinātājs uzņemas saistības, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, izmaksāt līgumā norādītajai personai apdrošināšanas atlīdzību atbilstoši apdrošināšanas līgumam. Savukārt minētā likuma 7.panta pirmā daļa nosaka, ka apdrošināšanas līgums uzskatāms par noslēgtu tikai tad, kad apdrošinātājs un apdrošināšanas pieteikuma iesniedzējs rakstveidā vienojušies par apdrošināšanas līguma noteikumiem. …