1.Pirmā atbrīvojusies kolonija. Tā bija izteikta uzdrīkstēšanās (18.gs.). Šī uzdrīkstēšanās atstāja milzīgu iespaidu uz citām valstīm (stāja, sarunās).
2.Jaunā demokrātija, radīja savu tiesību sistēmu. Radusies kā opozīcija Eiropai.
3.Liela teritorija, tās pakāpeniskā apguve. Tās teritorija ir 9,3 milj.m2. Teritorija ir devusi milzīgas klimatiskās atšķirības. ASV tika apgūta sākot no austrumu piekrastes. Tur ir lielākā rūpniecība. No 20.gs. otras puses, kad bija jālikvidē vecās nozares un sākt jaunas, izrādījās, ka citās valstīs tas rada problēmas. Jaunie rūpnieciskie centri veidojas uz ZR (jo citās valstīs jāceļ no jauna).
4.Dabas resursu krājumi.
5.Liels iekšējais tirgus. Pat ar visu lielo resursu bāzi, ASV patērē 1/3 no pasaules bāzes. Liels noiets. ASV ir līderis lidmašīnu ražošanā, biotehnoloģijai, datortehnikai.
6.Tirgus attiecību kults. Ir pilnā plaukumā. Tirgus attiecības sasniedz augstāko pakāpi.
7.Konkurences attīstība. ASV vienmēr ir to veicinājusi.
8.Kara darbība. I Pasaules karš pavērsa ASV likteni ļoti labvēlīgā virzienā, piedaloties darbībā ne savā teritorijā, ASV eksportē milzīgu daudzumu preču (ieročus, pārtiku). Pēc kara sāka skatīties uz ASV savādāk. Kļūst par kapitāla eksportētāju. II pasaules karā ASV ir ļoti aktīva. Pēc tam bija viena no galvenajām lēmēj valstīm. 4/5 pasaules zelta koncentrējās ASV. Kļuva par absolūto līderi pasaulē.
9.Labklājības valsts modelis. Tas radās Lielbritānijā, ASV kļuva par to paraugu, kur šis modelis tika īstenots. Šis modelis ir, lai ASV pilsoņi tiktu pēc iespējas vairāk bagātiem īpašniekiem, sociālā nodrošināšana u.t.t.
10.Imigrācijas valsts. Pieaugums ir no 240 milj. – 270 milj. Pārsvarā Rietumu reģioni.
11.Līderis pasaulē (gan ekonomikā, gan politikā).
12.Dolāra vara. Šai varai ir raksturīgi vairāki elementi:
* dolāra milzīga dispersētība pasaulē;
* ASV gan karadarbība, gan militārās karabāzes;
* kapitālās ekspansijas
Rezultāts (investīcijas);
* ASV ir milzīga priekšrocība norēķināties par importu savā nacionālajā valūtā.
ASV brīžiem uzsāk akcijas – noteikta veida naudas zīmes izņemšana no apgrozības vai nomaiņa.
* dolāra kursa patvaļīga noteikšana.
ASV uzņēmējdarbības īpatnības.
1.Augstā koncentrācijas pakāpe.
Koncentrācija – viena persona koncentrē milzīgu kapitāla daudzumu.
Centralizācija – dažādām personām esošs kapitāls tiek salikts kopā vienā uzņēmumā.
→ Antimonopolistiskā regulēšana. ASV sākās agri 1890.gadā. Tie bija Šērmaņa likumi. Laika gaitā šī likumdošana ir izkopta un tā ir attīstoša. Tiesas procesos tiek ņemts vērā viss (jo palīdz mazajiem un vidējiem – vainu mīkstinošs apstāklis). Tiesās iesniegtās prasības no 1990 – 2000 ir audzis 2x. Uzņēmumu sadalīšana vairākos konkurējošos uzņēmumos.
→ Tautas kapitālisma attīstība. Ideja radās labklājības valsts modeļa ietvaros. Lielāks skaits iedzīvotāju jāpadara par īpašniekiem. Pārņēma šo modeli arī R-Eiropā. Akciju pārdošana uzņēmumā strādājošiem – perfekti nostrādā cīņā pret streikiem, pret darba kavējumiem, motivē. Ja pārdod vairāk kā 50%, tad direktoru padomē arī būs vairāk kā puse no strādājošiem. Tas noved pie algu pielikuma prasības. Uzņēmums kļūst par nerentablu.…