Latviešu sociālie uzskati balstijās uz 18.un 19.gadsimta Vācu intelektuāļu mantojuma. Apgaismību ideju Latvijā veicināja akadēmijas profesors J.G.Eikems. Sevišķi spēcīgi Latvijas inteliģences attīstību veicināja G.Merķeļa darbi.
Politiskā nacionālisma ideju izplatību veicināja tā laiku Latvijas ekonomiskie apstākļi. 19.gadsimts ne tikai attistījās Latvijas inteliģeneces attistība, bet saka jaukt kārtu barjeras un mainījās ekonomiskā attīstība. Latviešu sociālās zinātnes aktivitātes var sakt datēt ar 1859.gadu kad sāka izdot „Sēta, daba, pasaule”. Jaunlatvieši piešķīra lielu nozīmi izglītībai pateicoties viņu aktivitatēm, plaša Latvijas iezdīvotāju daļa iepazinās iepazinās ar Rietumeiropas dabaszinību un sociālajam idejām. Līdz 20.gadsimta sākumam sociologiskie pētijumi netika veikti, lai arī sabiedrība pazina to laiku Eiropas socioloģijas idejas.
K.Baloza darbs „Ražošana un darbs sociālā valstī”, šis ir pirmais darbs, kas tika balstīts uz precīziem datiem. K.Baloža ideja, par elektrifikācijas nozīmi ekonomika kļuva par pamatu GEFLOR plānam līdz ar to arī laiki PSRS tautsaimniecībai.
19.gadsimta beigās socioloģija kļuva populāra sabiedrībā un Universitates. Vairākas augstskolas pasniedza kursus ar nosaukumu „Socioloģija”. P.Birkets par socioloģijas pētīšanas pamatvienību uzskata, uzskata „sociālo interakciju”. Birketa darbi tiek tulkoti latviešu valodā, viens no tuloktajiem darbiem ir „Proletariāts”.
20.un 30.gados socioloģijas zinatnem raksturīgi jauni akcenti. Sai laikā tika izdota pirmā sociologijas mācību grāmata.
1. ļoti augsti tiek vērteta tulokojuma nozīme (P:P.Sokorina darba „Revolūcija socioloģija”) tulokums deva priekšstau M.Veberam.
2. pie ta laika ievērojamākajiem domātājiem pieder Pauls Dāle.
…