Sociālā fasilitācija – darba ražīguma, ātruma palielināšana un kvalitātes uzlabošana, kad tā tiek īstenota vai nu citu cilvēku klātbūtnē, vai arī izpaužas kā sacensība
Piemērs:
1. Sportisti – jau sen tika novērots un zinātniski pierādīts tas, ka sportisti uzrāda daudz labākus rezultātus gadījumā, ja piedalās kolektīvās sacensībās, nevis trenējas vieni paši.
2. Skolēni – nodarbību laikā skolā skolēni klasē daudz ātrāk un veiksmīgāk rēķina uzdevumus, nekā tas notiek pildot mājās darbus vienatnē mājās.
Sociālā inhibīcija – darba izpildes rezultātu pasliktināšanas gadījumā, ja tas tiek veikts citu cilvēku klātbūtnē. Galvenokārt tā izpaužas sarežģīto intelektuālo uzdevumu risināšanā.
Piemērs:
1. Sportisti – sportisti skriešanas sacensībās uzrāda daudz labākus personiskos rezultātus gadījumā, ja tas ir viņu personiskais starts, nevis tad, ja viņi startē kā komanda (piemēram, stafete).
2. Padomju laikos, kad darbinieki strādāja kolhozos, viņi ne par ko neatbilda, tāpēc darba ražīgums bija viduvējs. Toties strādājot savās mājsaimniecībās rezultāti bija daudz labāki.…