Skautisms un gaidisms ir jaunatnes neformālās audzināšanas kustības, kas papildina skolu un ģimeni. To mērķis ir audzināt jaunatni par krietniem un derīgiem savas valsts un pasaules pilsoņiem. Skautisms un gaidisms attīsta pašpaļāvību, vajadzību izzināt, atklāt un gribu mācīties.
Skauti (zēni) un gaidas( meitenes) ir plaši izplatītas bērnu kustības, kas galvenokārt virzītas uz individuālu darbu, katras personības izkopšanu.
Skautisms dibināts 1907. gada 1. augustā, ģen. Roberta Beidena-Pouela eksperimentālajā nometnē Braunsijas salā pie Anglijas.
Pirmie skautu pulciņi Latvijā parādījās 1917. gadā Rīgā, Cēsīs un Alūksnē. Mazliet vēlāk 1921. gadā tiek izveidota Latvijas Skautu centrālajā organizācijā.
Darbības pakāpes — Pēc vecuma skauti dalās trīs darbības pakāpēs: mazskauti — 7—10 gadu vecumā — cenšas rotaļās garīgi un miesīgi attīstīties kā personības; skauti — 11—16 gadu vecumā — veido raksturu, mācās gādāt par sevi un izkopj palīdzības jūtas; roveri — vecāki par 16 gadiem — mācās ieaugt dzīvē un grib paturēt skautu ideālus savās dzīves gaitās.
Pakāpi norāda atšķirības zīmes formas tērpā.
Skautu devīze - sveiciens: „ Esi modrs!” Atbilde: „Arvien modrs! , Būsim modri , mazskautiem — Augsim krietni”. Dzīves vadošais princips – katru dienu izdarīt kādu labu darbu.
…