Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:430064
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 19.05.2008.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Apģērbs

Būtiska tautas kultūras vēstures sastāvdaļa ir tautastērps, kurā saskatāmi sava laika kultūrvēsturiskie slāņojumi un tradīcijas. Arheologi konstatējuši auduma paliekas apbedījumos, sākot ar bronzas laikmetu. Labāk saglabājušies fragmenti ar audumā iestrādātiem bronzas gredzentiņiem, riņķīšiem un spirālītēm, kas veido noteiktu rakstu. Šādi rotājumi raksturīgi baltu tautām (latgaļiem, sēļiem, zemgaļiem, kuršiem). Audumu analīze ļauj noteikt auduma krāsu. Izplatītākā bijusi indigo zilā. To ieguva no zilo krāsu saturoša auga – mēlenes. Arī citas krāsas tika iegūtas no augiem. Sarkanās nokrāsas ieguva no madarām, dzeltenās – no krūkļu mizām, brūnās – no ozola mizām. Apģērbā plaši tika lietoti dažādi pinumi – aukliņas un jostas.
Sieviešu apģērbs. Latgaļu un lībiešu sieviešu apģērba galvenās sastāvdaļas bija krekls, apliekamie brunči un virsējais apģērbs (jaka, villaine). Krekls tika darināts no linu auduma. Baltu sievietēm brunči bija veidoti no vilnas četrstūra auduma gabala, nedaudz iekrokoti, vaļējās malas tika pārliktas pāri viena otrai. Brunčus vidū apjozta josta. Jostai bija svarīga loma apģērbā, pie tās tika piekārti dažādi nepieciešami priekšmeti, piemēram, ķemme, atslēgas, nazis, vārpstiņas skriemelis. Virs krekla un brunčiem valkāja jaku. Villaine bija iegarens, taisns auduma gabals, ko nēsāja ap pleciem kā apmetni, uz krūtīm saspraustu ar saktu. No galvassegām saglabājušies galvenokārt sieviešu vainagi, darināti no bronzas spirālītēm. Vainaga mugurpusē nereti bija piestiprināts rotājums piekara veidā, ko sauc par bizi. Domājams, ka baltu sievietes, tāpat kā lībietes un igaunietes, nēsājušas arī galvasautus.
Vīriešu apģērbs. Vīriešu apģērbs sastāvēja no krekla, biksēm, svārkiem un apmetņa. Krekls tika darināts no linu auduma tunikas veida piegriezumā ar piešūtām garām piedurknēm, T veida kakla iegriezumu, kura malas tika saspraustas vai sasietas ar aukliņām. Pāri kreklam valkāta pār galvu velkama vilnas auduma virsjaka pelēkā, indigo zilā vai brūnā krāsā. Bikšu garums varēja būt dažāds – līdz ceļiem un garāks. Raksturīga apģērba sastāvdaļa bija roku un kāju auti, ar kuriem aptīti apakšdelmi un kāju stilbi līdz ceļiem. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties