Senā Romas valsts ir devusi īpaši nozīmīgu ieguldījumu cilvēces tiesiskajā attīstībā. Senajā Romā pirmo reizi pasaulē radās tiesību zinātne, kuras uzdevums bija sniegt priekšstatu par taisnīgo un netaisnīgo. Valsts, kurai bija izcila loma moderno tiesību fundamenta veidošanā radās, kā vēsta tradīcija753.gada 22.aprīlī pirms mūsu ēras, kad Romuls esot dibinājis savā vārdā nosaukto Romas pilsētu, kļūdams par tās pirmo valdnieku. Pēc savas dibināšanas Roma ilgus gadus bija neliela pilsētvalsts
Romas valsts iekārtas
Ķēniņu laikmets (753.-509.g.p.m.ē.)
Augstākā vara ķēniņu laikmetā tautas sapulces (kūriju komīciju) uz mūžu ievēlēta ķēniņa rokās. Ķēniņam atbilstoši paražu tiesībām tika piešķirtas augstākās likumdevēja, administratīvās, militārās un daļēji tiesu varas pilnvaras. Ķēniņa varas pilnvaras bija cieši saistītas ar augstākā priestera funkcijām.
Ķēniņa varu īstenot palīdzēja senāts- padomdevēja institūcija, kuru pēc leģendas esot nodibinājis Romas valsts dibinātājs Romuls. Senāta locekļi- senatori ieguva savas pilnvaras uz mūžu. Senāts izdeva konsultatīvus aktus, kuriem nebija likuma spēka. Taču, tā kā senatori baudīja sabiedrības autoritāti viņu pieņemtos lēmumus ņēma vērā likumdošanas procesā. …