Filozofija
Viens no filozofijas veidiem Romā bija stoicisms, kurš tika pārņemts no Senās Grieķijas. Tomēr romieši vairāk pievērsās morāles problēmām. Pazīstamākie filozofi bija Marks Aurēlijs, Lūcijs Annejs Seneka, un Epiktēts, kā arī Cicerons un Lukrēcijs. Mācības galvenais saturs saistījās ar atziņu, ka vienīgi filozofija var palīdzēt ieraudzīt dzīvi tās pareizajā gaismā un tā balstās uz pašas dabas radītajām likumsakarībām. Neviens nav spējīgs mainīt savu likteni, tāpēc tikai nesaprātīgais varētu mēģināt nostāties pret to. Stoicisms atstājis paliekošu iespaidu uz visu turpmāko Rietumeiropas filozofijas attīstību.
Romā bija arī otrs filozofijas veids- neoplatonisms, un pazīstamākais šīs mācības pārstāvis neapstrīdami bija Plotīns. Saskaņā ar neoplatonisma filozofiju cilvēka mērķis ir atbrīvoties no savas “grēcīgās” materiālās dabas un ekstāzes vai askēzes ceļā sasniegt svētlaimi. Platons pievērsās cilvēka garīgajai un fiziskajai attīstībai, to savstarpējai sakarībai un lomai harmoniskas personības veidošanā.
Romiešu ticība
Romieši, līdzīgi kā grieķi, ticēja ļoti daudziem dieviem, atšķīrās tikai viņu vārdi (grieķu Zevs – romiešu Jupiters, Poseidons – Neptūns, Afrodīte – Venera).
Varenākajam dievam Jupiteram bija uzcelts templis Kapitolija kalnā Romā. Tur parasti noslēdzās triumfa gājieni. Otrs varenākais bija kara dievs Marss.
…