Veneriskās jeb seksuāli transmisīvās slimības.
Nosaukums veneriskajām slimībām cēlies no latīņu vārda Venus, Veneris, kas ir mīlestības un skaistuma dieviete seno romiešu mitoloģijā. Veneriskās slimības ir infekcijas slimības, ar ko inficējas galvenokārt dzimumakta laikā, tāpēc šīs slimības dēvē par seksuāli transmisīvajām slimībām STS – tādām, kas tiek pārnestas dzimumkontakta ceļā.
Pašreiz mūsu valstī šīs slimības ir ļoti izplatītas. STS neizplatās pa gaisu, tās reti var iegūt sadzīves kontaktu ceļā. Tāpēc ir svarīgi zināt, ka tikai paši ar savu uzvedību, izturēšanos un elementāriem piesardzības pasākumiem varam izvairīties no saslimšanas.
Sifiliss.
Kā slimība izpaužas?
Sifiliss izpaužas ļoti daudzveidīgi, tāpēc to mēdz saukt arī par hameleonu. Mēnesi pēc liktenīgās inficēšanās nav nekādu slimību simptomu. Pirmās pazīmes ir nesāpīga čūliņa vietā, kur sifilisa izraisītājs iekļuvis ķermenī – uz dzimumorgāniem, mutē vai taisnajā zarnā. Šīs čūliņas bieži notur par nobrāzumiem, “aukstumpumpām” vai cita veida problēmām. Pēc kāda laika parādās izsitumi uz ādas jebkurā ķermeņa vietā. Sifilisa izsitumi parasti ir nesāpīgi, tie neniez. Izsitumi pēc mēneša vai diviem pazūd, lai pēc laika parādītos. Slimniekam var būt:
galvas sāpes;
kakla sāpes, balss aizsmakums;
pietūkuši limfmezgli;
matu izkrišana.
Ja sifilisu neārstē, pēc vairākiem gadiem rodas nervu sistēmas, smadzeņu bojājumi, kas izpaužas kā paralīze, plānprātība, sirdsdarbības traucējumi, kaulu, ādas bojājumi, zūd redze, dzirde. Svarīgi zināt, ka sifiliss ir izārstējams.
…