Līgumsods ir pametums, ko kāda persona uzņemas ciest sakarā ar savu saistību tajā gadījumā, ja viņa šo saistību neizpildītu vai neizpildītu pienācīgi. Līgumsods par saistību neizpildi vispār ir konkrēti noteikta naudas summa vai cita mantiska vērtība, kuru nedrīkst noteikt vairākkārtīgu (atkārtotu) vai pieaugošu maksājumu vai devumu veidā. Līgumsods par saistību nepienācīgu izpildi vai neizpildīšanu īstā laikā (termiņā) var tikt noteikts pieaugošs, taču kopumā ne vairāk par 10 procentiem no pamatparāda vai galvenās saistības apmēra. Pastāv kumulatīvs (summējas kopā ar atlīdzināmajiem zaudējumiem), ieskaita (tāds, kuru ieskaita atlīdzināmo zaudējumu summā), izvēles (pastāv tikai teorētiski, jo likums neparedz situāciju, kad kreditors var izvēlēties tikai vienu no divām iespējām – zaudējums vai līgumsods) un izslēdzošs līgumsods (teorētiskā līmenī, līgumsoda piedzīšana izslēdz iespēju piedzīt zaudējumus).
Rokasnauda ir saistību pastiprinājums, kas sākotnēji var likties itin vienkāršs- līguma viena puse iedod otrai zināmu naudas summu kā apliecinājumu, ka tā atzīst saistību un piekrīt šo summu zaudēt, ja saistību neizpildīs. Pie tam, tā cer, ka abas puses saistību pienācīgi izpildīs un gala rezultātā samaksātā summa vai nu tiks ieskaitīta samaksātāja saistības izpildījumā, vai atdota atpakaļ. Rokasnaudai ir pierādījuma un nodrošinājuma funkcijas. Ja tomēr šis, ar rokasnaudu nostiprinātais darījums netiek izpildīts, tad, ja vainīgs ir rokasnaudas ņēmējs, viņam tā jāatdod tās devējam divkāršā apmērā, bet ja vainīgs rokasnaudas devējs – viņš zaudē tiesību to prasīt atpakaļ. Bez tam vainīgam jāatlīdzina pretiniekam visi zaudējumi.
Priekšlīgums ir līgums par cita līguma slēgšanu nākotnē. Lai priekšlīgumu varētu uzskatīt par noslēgtu, tajā jāvienojas par būtiskām nākotnē noslēdzamā līguma sastāvdaļām.
…