Saimniecisko subjektu rīcības koordinācija tirgū
1.Kas ir tirgus?
Tirgus ir vieta jeb sfēra, kurā notiek preču pirkšanas, pārdošanas vai maiņas darījumu saskaņošana.
Ražošanas faktoru piedāvājums
Tirgus
Preču pirkšanas, pārdošanas un maiņas darījumu saskaņošana
Ražoš. faktoru pieprasījums
Mājsaimniec
Uzņēmums
Plašā pat. preču pieprasījums
Plašā pat. preču piedāv
2.Kādi ir pilnīga tirgus nosacījumi?
Abas tirgus puses – pircēji un pārdevēji ir ļoti lielā skaitā. Katrs pircējs vai pārdevējs ir sīka daļiņa kopējā tirgus pieprasījumā vai piedāvājumā, līdz ar to tie nevar ietekmēt nedz tirgus cenu, nedz tirgus piedāvājumu vai pieprasījumu.
3.Kas ir daudzuma pielāgotājs?
Arī pircējs patērējamo preces daudzumu pielāgo tirgus cenai. Līdz ar to gan pircēju, gan pārdevēju konkurences tirgū sauc par daudzuma pielāgotājiem.
4.Kāds ir peļņas maksimizācijas nosacījums pilnīgā konkurencē?
Peļņu aprēķina, ja no uzņēmumā saražotā produkta realizācijas ieņēmumiem R atskaita kopējās izmaksas I. p=R-I p=c*Q-I c*Q-ieņēmumi(cena*saražotais prod.)
Taisnes kāpumu nosaka attiecība - to sauc par robežieņēmumiem.Var definēt, ka uzņēmums gūst maksimālo peļņu, ja tas ražo tādu produkta apjomu, kurš atrodas robežizmaksu pieaugošā zara apgabalā un kura robežizmaksas ir vienādas ar preces tirgus cenu. c=RI Tā kā robežieņēmumi RR pilnīgas kokurences apstākļos ir vienādi ar tirgus cenu, tad, sasniedzot maksimālo peļņu, tie būs vienādi ar robežizmaksām. RR=RI
1.Definējiet piedāvājuma līkni īsā un ilgā laikā?
Uzņēmuma īsā laika piedāvājuma līkne ir robežizmzksau līknes RI pieaugošā zara posms virs vidējo mainīgo izmaksu VMI līknes.
Ilgā laika piedāvājuma līkni var definēt kā ilgā laika robežizmaksu līknes pieaugošā zara posmu, kurš atrodas virs vidējo kopējo izmaksu līknes. c`=IRR; c`=IVI
2.Kad nozarē iestājas ilgā laika līdzsvars?
Tātad ilgā laikā peļņa nozarē tiecas uz nulli. (Ekonomiskā peļņa) Tā parasti ir zemāka nekā faktisā (grāmatvedības) peļņa, jo ietver sevī ne tikai faktiskās izmaksas, bet arī alternatīvās izmaksas.
3.Kas ir ražotāja ieguvums (rente)?
Tas veidojas kā starpība starp itrgus cenu un preces robežizmaksām. Tā kā mainīgās izmaksas ir vienlīdzīgas ar robežizmaksu summu, tad ražotāja ieguvumu var aprēķināt kā ieņēmumu un mainīgo izmaksu satrpību.…