Operatīvā plānošana ir ražošanas programmas plānošana īsam laika periodam [mēnesim, dienai], kurai pamatā ir tirgus pieprasījums, uzņēmuma ražošanas potenciāls, [jaudas, darbaspēks, izejvielu resursi], uzņēmuma mērķi un pasākumi tā funkcionālo spēju uzlabošanai. Operatīvs ir uz operāciju attiecināms, nekavējoši izpildāms. Operatīvie plāni tiek izstrādāti, lai konkretizētu stratēģiskos plānus.
Operatīvās plānošanas metodes:
kalendārās plānošanas metodes:
Izgrūšanas metode, secīgās kalendārās plānošanas metode-kalendāros darba grafikus sastāda atbilstoši tehnoloģiskā procesa norisei. Tās galvenais mērķis ir uzlabot iekārtas izmantošanu. Nodrošina labu iekārtas izmantošanu, bet tiek piemirsts par patērētāju.
2) izvilkšanas metode, „tieši laikā” metode- kalendāros grafikus sastāda vadoties pēc no konkrētā patērētāja pieprasījuma. Galvenais mērķis ir ievērot patērētāju vajadzības. Lai izmantotu šo metodi, jāveic saistītu pasākumu kopums:
a)standartizācija
b)vispārējā kvalitātes pārvaldība
c)plānota profilaktiska iekārtas apkope
d)iekārtas izvēle un izvietošana telpā
e) elastīgs darba spēks
f)izvelkoša kalendārā plānošana
g)materiālu iepirkšanas tieši laikā.
3)projektu kalendārā plānošana-viena no projektu vadīšanas sastāvdaļām. Izmanto, ja jāvada sarežģīts darbu kopums, kurā piedalās liels izpildītāju skaits.
Uzdevumi: 1)nosūtīt produktu patērētājam tieši tad, kad tas patērētājam vajadzīgs; 2) uzturēt pietiekamus, bet ne pārmērīgus gatavās produkcijas krājumus; 3) uzturēt noteiktu ražošanas elastības pakāpi, kas dod iespēju mainīt ražojumu nomenklatūru mainoties pieprasījumam; 4) izsniegt uzņ.struktūrvienībām savstarpēji koordinētus darba kalendāros grafikus; 5) kontrolēt kalendārā plāna izpildi un vajadzības gad.izdarīt korekcijas; 6)uzturēt pietiekamus, bet ne pārmērīgus materiālu krājumus.…