5. Kas ietekmē lugas varoņu likteņus – reālie apstākļi, pašu raksturs, apkārtējie cilvēki? Mini piemērus, kur šī ietekme jūtama visspilgtāk!
Cilvēku rīcību ietekmē ārējie faktori(apkārtējo cilvēku ietekme, bailes par izsmiešanu) un vide, sociālā un materiālā nevienlīdzība(piemēram, kad Aleksim ir jāizvēlas starp bezrūpīgu dzīvi saimnieka godā, bagātību un īstu, patiesu mīlestību, ko viņš jūt pret Elīnu) , paša raksturu (kad Aleksis atraida Antoniju, un viņai jātiek galā ar savu lepno , spēcīgo raksturu, lai dzīvotu tālāk). Nozīmīgākā lugā risinātā tēma ir tieksme pēc personības piepildījuma un iekšējas saskaņas, harmonijas ar sevi. Meklējot piepildījumu, varoņu likteņus būtiski iespaido savstarpējās attiecības ar cilvēkiem, kas ir apkārt, un paša raksturs arī ietekmē, jo tas izmaina skatu uz dzīvi.
6. Kādas asprātības saskati lugā? Kas tajā izraisa smieklus?
Gandrīz katrā situācijā ir saskatāms vienkāršais, dabiskais, ikvienam latvietim saprotamais humors un komiskums. Autors ir parādījis, cik daudz neatvairāma pievilcīguma un īsta dramatisma ir ārēji necilu cilvēku dzīvē. Interesantākais un komiskākais tēls, manuprāt, ir skroderzellis Rūdis, kas paspēj paveikt visādas asprātības: izmēģināt papirosus, sakaitināt Silmaču bites, sarunāt biszāles no Joskes, bildināt Elīnu un nočiept lielo alus krūzi Jāņu svinībām. Tas viss izraisa smieklus, jo dialogi un darbības ir tik neviltotas un vienkāršas.
…