1.Romiešu tiesību kursa priekšmets, Ius civilie un mūsdienu civiltiesību jēdzienu atšķirība.
Romiešu tiesības ir viena no ārvalstu tiesību studiju formām. Lietu, saistību, ģimenes, mantojuma un procesuālie jautājumi ir romiešu civiltiesību process.
Ius civile- civiltiesības, romieši apzīmēja kvirītu tiesības, (valsts priviliģētā kārta), tautu tiesības Ius gentum-aptvēra plašāku cilvēku loku, attiecās uz visiem, kas dzīvoja, ieceļoja Romas valstī, Preitora tiesības- izdot ediktus(noteikumus). Tātad romiešu tiesības sastāv no 1) Ius civilie,2) Ius gentum,3) Preitora tiesības, lai gan visas radās pakāpeniski. Romieši visas tiesības iedalīja publiskās un privāttiesībās, atkarībā no tā, ko šīs tiesības aizsargāja. Civiltiesības aizsargā atsevišķu personu tiesības-privāttiesības. Publiskās tiesības ir valsts un starptautiskās, administratīvās un finansu, kriminālās un procesuālās tiesības.
Romiešu tiesības bija pamats, uz kura viduslaikos izauga Rietumeiropas tiesiskā vienotība. Jaunajos laikos pēc Romiešu tiesību principiem un vietējām īpatnībām radās un attīstījās Eiropas valstu modernās nacionālās tiesības.
2.Romiešu tiesību nozīme pasaules tiesību vēsture.
1)Romieši bija izveidojuši privātīpašuma tiesības, tās ņemtas par pamatu arī citās valstīs; 2)Juridiskā terminoloģija- romiešu juristi radīja daudzus jēdzienus, kuriem ir internacionāls raksturs(testaments, cesija,legāts); 3)juridiskā tehnika-Romieši savas tiesības bija izstrādājuši juridiski augsti kvalificētā tehnikā: a) likumam ir jābūt izteiktam skaidri saprotamā valodā, b)likumam ir jāatbilst tām domām, ko likumdevējs ir vēlējies pateikt,c) likumam ir jāregulē tās sabiedriskās attiecības uz kurām likums ir adresēts, likumu nedrīkst piemērot tām sabiedriskām attiecībām, kurām tas nav domāts.*Ja ievēro a,b,c, nosacījumus, tad likums ir juridiski augsi kvalificētā tehnikā izstrādāts.
Romiešu civiltiesības pastāvēja 12.gs.…