LUGAS TAPŠANA. „Romeo un Džuljeta” ir V.Šekspīra pirmā uzrakstītā traģēdija. Tā ir sarakstīta ap 1594. – 1595.gadu. Lugas pamatā ir ceļojoša fabula, kas ir bijusi pazīstama jau Senajā Grieķijā un Tuvajos Austrumos.
DAŽĀDAS „ROMEO UN DŽULJETAS” LUGAS? Tas nemaz nav nepaties apgalvojums, V.Šekspīra „Romeo un Džuljeta” nav vienīgais darbs par šo tēmu. Stāsts par divu jauniešu traģisko mīlu ir iedvesmojis 15.gs. itāļu renesanses rakstniekus un kā vienu no viņiem var minēt Luidži da Porto.
Tāpat 16.gs.vidū šis stāsts iedvesmoja arī franču rakstnieku Pjēru Buato. 1562.gadā angļu valodā traģisko poēmu „Romeo un Džuljetu” atdzejoja Atūrs Bruks, taču iespējams, ka tā tikusi dramatizēta vēl agrāk, un kādu no šiem dramatizējumiem ir pazinis arī Šekspīrs. Ir zināms, ka kādus gadu desmitus pirms Šekspīrs ķērās pie savas traģēdijas, itāļu, franču un spāņu valodās parādījās Bandanello noveles dramatizējumi, taču laikam to viņš nav izmantojis, jo, galvenokārt, viņš seko Bruksa versijai un ļoti minimāli viņu ir ietekmējis arī Peintera darbs.
LUGAS UZBŪVE. Lugas uzbūve ir samērā vienkārša. Tā sastāv no pieciem cēlieniem, bet katrs cēlnies no vairākām ainām. Pārsvarā darbs ir sarakstīts dzejā, taču ir arī proza.
RENESANSES LAIKMETS. Tā kā darbs ir sarakstīts renesanses posmā, tad tajā ir stipri jūtamas dažādas renesanses idejas. Tieši renesanses cilvēka skatījums uz dzīvi un morāles likumiem ir galvenā šī darba atšķirība no citiem.
…