1.RISKA BŪTĪBA UN TĀ KLASIFIKĀCIJA
Risku kā jēdzienu izmanto daudzās zinātnes nozarēs. Vārds „risks” tiešā tulkojumā nozīmē „lēmuma pieņemšana”, tad, ja rezultāts nav zināms un var būt nedrošs. Pastāv ļoti daudz, vairāk nekā simts riska jēdziena skaidrojumu [4, 7.lpp.]
Risks ir komplekss jēdziens, kas aptver nelaimes vai cita gadījuma varbūtību un šī notikuma izraisīto nevēlamo seku novērtējumu. Vārdu „risks” lieto, lai apzīmētu problemātisku situāciju, kas nevar tikt izteikta ar citiem rīcībā esošiem vārdiem.
Risks ir objektīva parādība jebkurā cilvēku darbības sfērā, un tā izpaužas kā liela skaita atsevišķu risku summa. Pēc savas būtības risks ir iespēja iestāties notikumam ar negatīvām, it īpaši neizdevīgām ekonomiskām sekām. Izteiktas riska pazīmes ir, pirmkārt, pamatā, neziņa, kas izteikta kā šaubas par nākotni, otrkārt, netieša norāde uz atšķirīgiem riska līmeņiem vai pakāpēm, treškārt, rezultātu izraisa viens vai vairāki iemesli.
Risks ir tādu apstākļu rašanās iespēja, kas var radīt materiālos zaudējumus vai kaitējumu.
Zaudējums ir objekta īpašību pasliktināšanās vai to iznīcināšana pavisam.
Ja objekts ir cilvēks, tad zaudējums var būt gan viņa veselības pasliktināšanās, gan nāve. Ja uzņēmējdarbībā objekts ir materiālas intereses, tad zaudējums var būt peļņas samazinājums vai tās neesamība pavisam.
Ja cilvēks nav risku izpētījis, nezina, kā no tā varētu izvairīties vai vismaz samazināt tā ietekmi, zaudējumi var būt ļoti lieli. Tāpēc, lai varētu iepazīt, novērtēt un kontrolēt risku, rodas objektīva vajadzība vākt, analizēt un apkopot informāciju par dažādām nelabvēlīgām parādībām ar mērķi izzināt riska paredzēšanas kopīgas tendences un likumsakarības. Risks ir mainīgs lielums. Tā izmaiņas ir saistītas ar izmaiņām ekonomikā, kā arī ar vairākiem citiem faktoriem, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc nepieciešams nepārtraukti sekot līdzi riska dinamikai, veikt atbilstošu statistisku uzskaiti, savāktās informācijas apstrādi un analīzi [4, 9.lpp.].
Riska faktori ir faktori, kas var palielināt vai mazināt uzņēmējdarbības, kapitālieguldījumu, veicamo darījumu risku [8].…