Eiropas Sociālais fonds sniedz līdzekļus arodmācību projektiem un cita veida nodarbinātības veicināšanas un darbavietu izveides programmām. ESF finansējumu ir tiesīgas saņemt visas ES valstis.
Kohēzijas fonds atbalsta vides projektu un transporta infrastruktūras projektus, kā arī atjaunojamās enerģijas attīstības projektus. Finansējums no šī fonda ir rezervēts tikai tām valstīm, kuru dzīves līmeņa rādītāji nav augstāki par 90% no ES vidējā rādītāja.
Savukārt Finanšu instruments zivsaimniecības virzībai palīdz adaptēt un modernizēt zivsaimniecības nozari, kamēr Eiropas Lauksaimniecības virzības un garantiju fonds finansē lauku attīstības pasākumus un sniedz palīdzību zemniekiem savā reģionā, kas atpaliek attīstībā.
Kopumā redzams, ka Eiropas Savienības reģionālā politika aptver visas Eiropas Savienības dalībvalstis. Tās galvenais mērķis ir mazināt atšķirības ES valstu iekšienē un starp valstīm, kas lielā mērā veicinātu arī valstu solidaritāti. Lai to pēc iespējas efektīvāk spētu realizēt, ir izveidoti vairāki fondi un katras atbild par kādas konkrētas sfēras finansējumu. Manuprāt, ES izvirzītie mērķi ir ļoti apsveicami, tomēr uzskatu, ka tie pilnībā nespēs realizēties, ja ES turpinās paplašināties, tiem būs rezultāti tikai tad, ja ES vairs nepaplašināsies. Ar to es domāju situāciju, ka ar katru paplašināšanos ES ienāks jauns reģions ar jaunām problēmām, kuras būs jārisina, līdz ar to problēmas radīsies ar katru paplašināšanos un ES valstis nekad nevarēs būt līdzvērtības, līdzīgi attīstītas.
…