11. Piesātināts un nepiesātināts ūdens tvaiks
Piesātināts tvaiks- tvaiks, kas atrodas līdzsvarā ar šķidrumu. Temperatūrai palielinoties, piesātināta tvaika spiediens pieaug, jo pieaug iztvaikojošo molekulu skaits un to kinētiskā enerģija. Piesātināts tvaiks rodas tad, ja tvaiks un ūdens ir līdzsvarā. Vienlaikus ar iztvaikošanu notiek arī kondensācija, un abi šie procesi savstarpēji kompensējas. Piemēram, ja noslēgtā traukā karsē ūdeni līdz tā temperatūra pārsniedz 100°, tvaika spiediens sāk celties. Trauku turpinot karsēt, ūdens temperatūra pieaug, līdz ar to arī spiediens palielinās. Augstā spiediena dēļ daļa tvaika kondensējas un atgriežas atpakaļ šķidrā fāzē. Piesātināta tvaika gadījumā- cik daudz šķidruma laika vienībā iztvaiko no šķidruma virsmas, tikpat daudz tvaika kondensējas atpakaļ par šķidrumu.
Nepiesātināts tvaiks ir tvaiks virs šķidruma apstākļos, kad iztvaikošana ir pārsvarā pār kondensāciju. Kad viss šķidrums ir iztvaikojis, tvaiks, ja to turpina sildīt, vairs nav piesātināts. Šāda nepiesātināta tvaika spiediens ir tieši proporcionāls temperatūrai. Nepiesātināts tvaiks pakļaujas visiem ideālas gāzes likumiem.
Nepiesātinātu tvaiku var pārvērst piesātinātā divējādi:
1) samazinot tvaika tilpumu nemainīgā temperatūrā;
2) samazinot tvaika temperatūru.
12. Gaisa absolūtais un relatīvais mitrums
Ūdens tvaika saturu gaisā - gaisa mitrumu – raksturo vairāki lielumi: 1) gaisa absolūtais mitrums D, 2) ūdens tvaika elastība p, 3) gaisa relatīvais mitrums r.
Absolūtais mitrums ir ūdens tvaika masa, ko satur gaisa tilpuma vienība. To izsaka gramos uz kubikmetru (g/m3). Dotajā temperatūrām vislielākais absolūtais mitrums Dmax ir tad, ja tvaiks ir piesātināts.
…