11. Traumas.
Acis var bojāt gan slimības, gan traumas. Gadās, ka kaut kas iekrīt acī, caurdur radzeni un sabojā varavīksneni, lēcu vai tīkleni. Acu ievainojumi var rasties, neuzmanīgi lietojot kontaktlēcas. Traumu dēļ aklums rodas aptuveni 4% gadījumu, tomēr visbiežāk aklumu rada tīklenes slimības, glaukoma, katarkta un citas kaites. Cukura diabēta izraisītā retinopātija rada aklumu cilvēkam vecumā no 20 līdz 74 gadiem. Tās gadījumā pārplīst radzenes kapilāri un asinis ieplūst stiklveida ķermenī. Nepārtraukti regulējot glikozes līmeni asinīs, var palīdzēt cukura diabēta slimniekiem izvairīties no šīm slimības. Plankumveida deģerācijas gadījumā tiek noārdītas vālītes, jo dzīslenes asinsvadi paresninās un vairs nepilda savas funkcijas.
12. MS (multiplo sklerozi).
MS ir skārusi redzi – nervu, kas kontrolē aci, var attīstīties neskaidra redze, redzes dubultošanās (diplopija), optiskais neirīts, netīšas ātras acu kustības, (reti) pilnīgs redzes zudums. Nav prognozējams, cik ilgu laiku būs šis simptoms – varbūt tikai dažas stundas, dienas, var būt pat nedēļām ilgi.
Daudziem cilvēkiem ar multiplo sklerozi, slimībai progresējot, parādās līdzsvara un koordinācijas problēmas. Tas norāda, ka MS ir skārusi smadzeņu daļu, ko sauc smadzenītes – tā kontrolē visas ķermeņa kustības.
13. Amaurosis fugax.
Īslaicīgs pārejošs monokulārs aklums, kam pamatā ir TIL (tranzistora išēmijas lēkme). AF raksturīga pēkšņa redzes samazināšanās vai skotomas redzes laukos, totāla AF gadījumā redze pazūd pilnīgi. Lēkme ilgst no 1-2 līdz 10-15 minūtēm. AF ir tipisks simptoms a.carotis bojājumiem, 40% pacientu sūdzas par nepatīkamam spiedošām sāpēm acī un periokulāri, kuru pamatā ir orbitālo audu išēmija. Vertikālā stāvoklī šīs sāpes var būt stiprākas).
…