Vēstule ir dažāda satura dokumentu vispārināts apzīmējums, kas atbilst nosūtīšanas paņēmienam.
Privātas vēstules attiecas uz atsevišķu cilvēku savstarpējo saraksti. Dienesta vēstules attiecas uz dažādu organizāciju saraksti, risinot specifiskus šo organizāciju darbības jautājumus. Ar dienesta vēstuļu starpniecību tiek veiktas pirmslīgumu sarunas, noskaidrotas attiecības starp organizācijām, izteiktas pretenzijas utt. Dienesta vēstules klasificē:
iniciatīvas vēstules - tajās izteikts kāds priekšlikums, lūgums, atgādinājums, pieprasījums u.tml. Šīs vēstules raksta, lai pamudinātu adresātu veikt kādu konkrētu darbību;
informatīvas vēstules - paredzētas, lai informētu adresātu par kādu lietu vai notikumu. Šīs vēstules nosūta zināšanai, informācijas izmantošanai tālākā darbībā. Parasti rakstiska atbilde nav nepieciešama;
atbildes vēstules - tās raksta, atsaucoties uz saņemto informāciju;
garantijas vēstules - tajās ir lūgums kaut ko izdarīt, par ko darītājam pienākas atlīdzība. Līdz ar lūgumu rakstītājs garantē savu saistību izpildi darījuma veikšanā.
Vēstules sastāvdaļas / rekvizīti
Dienesta vēstuļu izstrādāšanai lietderīgi izmantot vēstuļu veidlapas, kurās tipogrāfiski vai citādā tehniskā veidā atveidota nemainīgā informācija. Veidlapas izmantošana ļauj ātrāk uzrakstīt vēstuli - samazina mašīnraksta darba apjomu, nepieļauj kļūdu parādīšanos organizācijas rekvizītos un rada pozitīvu iespaidu par rakstītāju. Veidlapu izgatavošanai vēlams izmantot baltas vai gaišos toņos viegli iekrāsotas papīra lapas.
Organizācijas vēstuļu veidlapā (veidlapas rekvizītu zona) atveidojami šādi rekvizīti:
valsts ģērboņa, organizācijas emblēmas, firmas zīmes vai preču zīmes attēls;
dokumenta autora nosaukums;…