Mūsdienās lielākai daļai pasaules valodu ir gan runas, gan rakstu veids. Tomēr vēl mūsdienās ir valodas, kam nav savas rakstības. Vēsturiski rakstu valoda kā mutvārdu valodas izpausme rakstu formā ir radusies krietni vēlāk, piemēram, daudzām valodām rakstība radusies tikai mūsu ēras 8. - 9. gadsimtā. Attēlu raksti sastopami jau ļoti senos laikos Ēģiptē, Ķīnā, Priekšāzijā (Mezopotāmijā un Mazāzijā) un Egejas jūras salās. Ēģiptiešu raksti radušies apmēram 3500 gadu p. m. ē.
Izšķir galvenos trīs rakstu veidus:
1.piktogrāfiju jeb bilžu rakstību
2.ideogrāfiju jeb jēdzienu rakstību
3.fonogrāfisko jeb skaņu rakstību
Sākumā informācijas fiksēšanai izmantoja ierobojumus (piemēram, birkās, latviešiem – burtkoki); mezglus (mezglu raksts, to sauca par kipu, pārsvarā izmantoja indiāņi), vampumi (gliemežvāku virtenes), zīmējumus (piktogrāfiskais raksts) u.tml.
Piktogrāfija jeb bilžu rakstība ir visvecākais rakstības veids. Tanī lietotās rakstu zīmes sauc par piktogrammām. Pirmatnējais raksts veidojās galvenokārt no stilizētiem elementiem. Pirmatnējās sabiedrības cilvēks iemanās izmantot dažādus priekšmetus un noturīgā materiālā veidotas zīmes. Piktogrāfiskajā rakstībā ar zīmējumiem attēloti priekšmeti un situācijas, par ko informē. Noteikta nozīme ir arī priekšmetu izkārtojumam un novietojumam zīmējumā. Rakstības attīstība dažādos senās civilizācijas centros noritēja atšķirīgi atkarībā no valodas rakstura, rakstīšanas materiāla (koks, māls, audums u.c.) un sabiedriskās un saimnieciskās dzīves formām. Dažādas cilmes rakstību formas ietekmējušas cita citu, daudzas ciltis lietoja no citām aizgūtu rakstu, tāpēc vēsturiski vērojams galveno rakstu jeb rakstības sistēmu ģenētisks sakars.
Domā, ka senākās piktogrammas radušās apmēram pirms 15 000 gadiem. Tās veidojušas vairākas tā laika attīstītākās tautas: senie Mezopotāmijas iedzīvotāji, ēģiptieši, ķīnieši u.c. Piktogrammas izmantojušas arī tās tautas, kuras dzīvojušas Āzijas ziemeļos, Rietumāfrikā, Ziemeļamerikā un Centrālajā Amerikā. Vēl 19. gs. gadsimtā Ziemeļamerikas indiāņi šo rakstību izmantojuši lūgumā, kas bija adresēts ASV valdībai.
Valodas vienības piktogrāfiskajā rakstā vēl netiek atveidotas, tādēļ piktogrammas var "lasīt" jebkurā valodā.…