1. Kas ir publisko tiesību līgums? Iespējamais definējums vai noteikts definējums?
Publisko tiesību līgumi ir savstarpējā vienošanās starp publisko tiesību subjektu un privāto tiesību subjektu. Publisko tiesību līgumi paredz publiskas personas iespēju deleģēt privātpersonai un citai publiskai personai tādu pārvaldes uzdevumu, kas ietver pārvaldes lēmumu pieņemšanu.
Valsts pārvaldes iekārtas likumā publisko tiesību līguma tiešs definējums netiek dots, bet tiek izdalīti četri publisko tiesību līgumu veidi.
2. Kādi ir publisko līgumu veidi:
Sadarbības līgums (Valsts pārvaldes iekārtas likums – 61.pants);
Administratīvais līgums (Valsts pārvaldes iekārtas likums – X. nodaļa);
Deleģēšanas līgums (Valsts pārvaldes iekārtas likums – V. nodaļa);
Līdzdarbības līgums (Valsts pārvaldes iekārtas likums – VI. nodaļa).
3. Vai visi publisko tiesību līgumi ir pakļauti tiesas kontrolei?
Visi publisko tiesību līgumi ir pakļauti tiesas kontrolei. Piemēram, pārvaldes līgums, tāpat kā privāttiesisks līgums ir divu vai vairāku tiesību subjektu saskaņots gribas izteikums, kas vērsts uz to lai radītu līgumslēdzēju nodomātās tiesiskās darbības. Tas ir publiski tiesiskas gribas izteikums, kam ir administratīva akta raksturs. Tas vai ar šādu gribas izteikumu ir ievērotas pieļaujamās apsvēršanas, tas pārbaudāms tiesā. Svarīgi tomēr uzsvērt, ka tikai pēc Administratīvā procesa likuma publisko tiesību līgumi ir pakļauti administratīvo tiesu kontrolei. Tiesa administratīvajā procesā noskaidro:
1) vai administratīvais akts un iestādes faktiskā rīcība atbilst šā likuma noteikumiem un citām tiesību normām;
2) vai tiesību normas un publisko tiesību līgums dod administratīvā procesa dalībniekam noteiktas tiesības vai uzliek pienākumus;
3) apstākļus, kuriem ir nozīme lietā (Administratīvā procesa likums 103.pants).…