Ievads
Atlase ir pamatota izvēle. Cilvēkam, kurš veic atlasi, ir jāsaprot un jābūt pārliecinātam, kādēļ tieši izvēlētie subjekti vai objekti, būs pareizais un nepieciešamais materiāls kopējo mērķu sasniegšanai.
Latviešiem ir sakāmvārds: „ko sēsi, to pļausi”. To var attiecināt arī uz personāla atlasi. Kādus cilvēkus uzņēmums sev atlasīs, ar tādiem arī būs jāstrādā. Uzņēmuma veiksmes un attīstības pamatā ir cilvēki - viņu intelekts, prasmes un vēlmes ko sasniegt, kā arī rast risinājumus visdažādāko vajadzību apmierināšanai. Paši cilvēki ir uzņēmuma galvenā sastāvdaļa. Viņu veidotais kolektīvs ir tas spēks, kas nodrošina uzņēmuma izaugsmi, un visi ieguldītie līdzekļi šī kolektīva izveidei ir uzskatāmi par mērķtiecīgiem uzņēmuma attīstībā. Tomēr cilvēku ir daudz un tādēļ arī pastāv atlase, iespēja uzņēmumam izvēlēties sev vispiemērotāko.
Atlase ir abpusējs process – cilvēks izvēlas jeb atlasa sev uzņēmumus, kuros kandidēt, savukārt uzņēmumi veic personāla atlasi no pieteikušajiem kandidātiem.
Šajā referātā autore detalizētāk aplūkos vienu no personāla vadīšanas funkcijām - personāla atlasi, tās veidus un metodes, dažādus nosacījumus, kas nepieciešami laba personāla atlasei un centīsies izprast tā nozīmīgumu uzņēmuma pastāvēšanā un attīstībā.
Atlase ir viena no darbietilpīgākajām personāla vadības procedūrām.
Rodoties nepieciešamībai aizstāt izbrīvējušos vai jaunizveidojušos darba vietu, vispirms jāveic esošā amata apraksta izvērtēšana vai ,ja tāda nav,izstrāde. Atlase sekmējas, ja iepriekš noskaidrots:
• Ko meklē( prasības);
• Kur iegūt informāciju;
• Kā novērtēt pretendentus;
• Kā veikt personāla lietvedību.
…