17. Atkarību izraisošu vielu vispārējs raksturojums un destruktīvā ietekme uz fizioloģisko atalgojuma sistēmu. Endogēnie kannabinoīdi un opioīdi.
Atkarību izraisošas vielas – opiāti, stimulējošas vielas (kofeīns,nikotīns,kokaīns), nomierinošas un miegu veicinošas vielas (alkohols), klīnikas apstākļos lietojamas vielas. (Kokaīns – izraisa halucinācijas un konvulsijas, ietekmē pulksteņa gēnu transkripciju (rada miegu/nomodu), bloķē Na+ kanālus, kavēot darbības potenciālu izplatīšanos pa nervu šķiedru. Nikotīns – paaugstina endorfīnu sekrēciju, radot labsajūtu, bet samazinot ēstgribu. Paaugstina dopamīna sekrēciju dopamīnenerģiskajās sinapsēs vairākos smadzeņu apvidos un limbiskā sistēmā.) Narkotikas izraisa spēcīgu dopamīna sekrēciju uz nucl.accumbens kā dabīgās „atalgojamās” darbības. Darbīgā atalgojuma gadījumā smadzenes sargā ierobežojoši mehānismi, bet narkotiku gadījumā baudu vaar paildzināt līdz fiziskam izsīkumam. Narkotikas mazina atalgojuma sistēmas spēju aktivēties dabīgajās situācijās (sekss, ēšama).
Endogēnie kannabinoīdi un opioīdi. Endogēnie kannabinoīdi ir retrogrādie transmitteri, kas modulē sinapšu darbību, darbojas kā mesendžeri šūnu komunikācijās, aktivē astrogliju, stimulē endogēno opiātu sekrēciju un ietekmē imūnsistēmas šūnu komunikācijas. Opioīdi ir psihotropās vielas, kas iedarbojas uz opioīdu receptoriem centrālajā nervu sistēmā un gremošanas traktā. Opioīdiem ir spēcīgi pretsāpju efekti, kā arī vairāki citi efekti, piemēram, nomierinoša iedarbība, sirdsdarbības palēnināšana, eiforijas izraisīšana. Opioīdi var izraisīt klepus mazināšanos, ilgstoša opioīdu lietošana rada atkarību.
…